AKTÜEL TARİHÇE EBRULİ ALMANYA ANTALYA DÜĞÜNLER OKUL DUYURU BAŞSAĞLIĞI ÖZEL HABER
Aliseydi SEVİM

…ananızı mı yoksa babanızı mı öldürelim!..

02 Ağustos 2013, 03:42

Aliseydi SEVİM
Sezen SEVİM, Aliseydi ile Esengül SEVİM'in kızı.


 

…ananızı mı yoksa babanızı mı öldürelim!.. 

 

Hayat devam ediyor; hayra muhtaç milyonlar var dünyada... Bir öğrencinin okuması için bursa, bir ailenin ısınması için yakıta, beslenmesi için gıdaya... ihtiyacı var. Var ha var! Fakat sizler(bir kısım insan) bir yakınınız ölmeden "hayır" yapmayı aklınıza dahi getirmiyorsunuz. Bir yakınınız, ananız yada babanız öldüğünde: “Yahu şu yemeği yapmayalım, fuzuli; bunun yerine hayır yapalım” demeye başlıyor, aniden "hayırların adamı" kesiliyorsunuz(?!.)

 

Samimi iseniz bunda: "Hey hayırseverler!" Sizlere sesleniyorum...  Bir yemek, bin beşyüz ikinbin tl. Geleneğimiz gereği, bir kaybımız için yılda altı yedi bin tl civarı bir harcama yapmalısınız: üçü, kırkı bayramı, senesi... İşte size bir hayır işleme vesilesi olacak bir öğrenci.. Yazıhan Lisesini birinclikle bitirirenlerden: Sezen SEVİM. LYS Türkiye 1234.sü ve yerleştirme puanı:468. Boğaziçi Üniversitesi(İstanbul)-Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı(İNGİLİZCE) bölümü tercihli. Bu puan civarında puanı olan, dış desteğe ihtiyacı olan başka tanıdığım öğrencilerde var.

 

Sizin düğün salonunuza on bin euro’yu gözü kırpmadan harcayan ananız yada babanıza siz, onu son yolculuğuna uğurladığınız dönemlerde iki, üç bin euro’luk yemeği çok görüp topu taca atmanız kolay... Siz bu gibi bir öğrenciye, atanızın yemeğini yapmayıp ta kaç bin euro’luk “yardım” yada hadi sizin deyişinizle “hayır” yapmayı düşünüyorsunuz? üç dört yüz, hadi beş altı yüz tl  mi?

 

Önce bu sözleri söyler, bir geleneğin canına okurken, ömrü billah bir yoksula kaç bin euro’luk, yada tl’lik “hayır” yaptınız? Bunu bir sorun kendinize! Yakınlarınıza almak için verip te alamadığınız batmış paralarınızdan bahsetmiyoruz; bu yola kaçmayalım lütfen. Biliyorum, ismini verdiğim çocuk içinde yada başka biri için de bin Euro veren çıkmayacak…

 

Çünkü; yemek yapmamak ve bir çok fonksiyonu olan bir geleneğin canına okunmasının arkasında ki asıl gerekçe,  üç ay sonra yada üç yıl sonra bozulabilir bir evlilik demeden on binlerini düğüne, yüz binlerini çeyizine harcayan “o” ana babaya, siz dünyaya geleli beri ateşli ağrılı gecelerinizde sizden çok kendisi ağrıyan, ateşlenen, kıçınızı silen, yaranızı merhemleyen, yemeyip yediren içmeyip içiren,  kendi ikbalini sizin için feda etmekten bir an bile tereddüt etmeyen… “o ata”ya üç yemeğin esirgenmesidir...

 

Bir hesap edin lütfen... Beş yıldızlı otellerde, alkole ve gece hayatına bu vakte dek kaç para harcadığınızı!.. Kendi zevkinize, gayri ahlaki yollara kaç para harcadığınız. Birde bu rakamların yanında bu geleneksel yemeklerin bedelini hesaplayın ve bunu "bilmem neyinizin" zevkine bu güne kadar harcağınız parayla mukayese edin.. Ölçün, biçin!..

 

Senin düğününe gelenler,  kusana, tıksırana kadar yedirip içirdiğin, davullu zurnalı eğlendirdiğin davetlilerin hepsi senin gerçekten mi mutluluğunu istiyor ki, ölenin, ölünün bir tabak yemeğini yiyenin senin ölüne gerçekten rahmet okumamış olacağını, bu yemeğin anlamsızlığı iddiasını(ziyan ve boş olduğu iddiası ile) gerekçelendirip yemeği gereksizleştirmeye çalışıyorsun.  Nicelerine seninde sonradan düşünüp “haram olsun” dediğiniz ne ziyafetler vermiş, ne paralar kaptırmışsınızdır kim bilir?

 

Fakat; 70,80 belki de 90 yılını sizinle paylaşmış, bir insanın, canınız ciğerinizi ebedi istirahatgahına uğurlarken, ona vereceğiniz üç yemeği hesap ediyor ve “birden hayır sahibi,” “yardımsever” kesiliyorsunuz!

 

Endişeleniyorum...  Hatta şüpheleniyorum... Hesabınız yoksa üç dört yemek en az altı yedi bin tl. Bir vesile ile bu geleneğin canına okuyup, onu da toprağa verdiğinizde; işte “o” atamız yakınız için hayır yaptık deyip, altı yedi binlik yemeği altı yedi yüzlük bir hayırla, %90 karla, kazançla kapatmayı mı düşünüyorsunuz? Bu mu yoksa sizin kirli, çirkin hesabınız?

 

Değilse, asıl maksat  "hayır, yardımseverlikse işte size bir fırsat!.. Hatta bu fırsat her zaman vardı ve bu dünya durdukça da var olacak... Ben yemek yapmak yerine hayır yapmayı doğru bulduğumdan, bir öğrencinin okuması için onun hesabına aylık 300 tl çekmesi kaydı ile 6-7 bin tl yatırdım diyen biri bana ismini versin; bu ismi ben yaşadığım sürece sitemizin ana sayfasına "örnek bir tavır" diye ekleyip,  muhafaza edeceğim... Bu yapılmıyorsa, geleneğin canına: “horozda bir kurbandır, koçta, 3-4 yüz kiloluk tosun ve hatta devede kurbandır; Tanrı herkesin çoğunu, bizimde azımızı kabul etsin, hem Hâk kimdedir bilinmez şeytanlıklarına sığınacağız ve sonuc olarak zaten deve, tosundan çoktan vazgeçtik, birde koyun yerine tavukla filan bu hesabı kapatmayı, bu hengameyi atlatmayı mı hesap ediyoruz, yoksa?!.

 

Ölümlerden sonraki yemeklerin sayıları çoğaltılmış, yemeğin niteliği abartılmıştır. Bu yemekleri yapamayanlar yada yapmakta büyük sıkıntı çekenlerde vardır; bunlar doğrudur.  Fakat bu; bir çok fonksiyonu olan bir geleneğin canına okumak için gerekçe olamaz ve olmamalıdır da…  Bu konuda düşünelim, yeni fikirler oluşturalım; fakat gelenek devam etsin. Çünkü olay yalnızca bir yemek ve içmek meselesi değil, bir çok fonksiyonu olan bir etkinliktir, gelenektir!..  Bunu yaşatılıp yada canına okuma meselesidir...

 

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım!.. Ben, ölen kardeşi daha toprağa verilmeden içki masasında demleneni, ablası ve kız kardeşini toprağa verdikleri gün kaldıkları evde içen ve ev sahibine içki şakası yapanları; eğlence merkezlerinde ki bir geceye binlerce dolar ödeyen ve pavyonda parası çıkışmadı diye parmağındaki yüzüğü rehin verenleri dahi biliyorum...

 

Şimdi soruyorum?.. "Bilmem neyinizin" zevkine tomarla paraları harcarken bu dünyada "yardıma, hayra" muhtaç kimse yok muydu!.. Yok muydu? Varsa ki var; bir lokma ekmeğe muhtaç yüz milyonlarca insanın olduğu bu dünyada siz niçin, insan sağlığına zararlı olan alkole, cebine, aile düzenine ve ahlaka da zarar veren gece hayatlarına tomarla paraları harcıyorsunuz?.. Niçin "o zevk" dediklerini yaşarken “o” bahsettiğin hayırseverlik aklının ucuna gelmiyor da, “ata”n için bir ömürde yapacağın üç yemek söz konusu olduğunda "birden hayırsever," kesiliyorsunuz? 

 

Yosa sizin "hayır, yardımseverlik" dediğiniz ile bizlerin anladıkları şeyler(yardımseverlik) farklı mı? Siz  "siz hayır, hayır, yardım yardım" derken, "kaşıkla başkasına" verip "kepçeyle kendi bedensel arzularınızın mutluluğuna mı hayır ve yardım" yapmayı hesap ediyorsunuz?..  Her gün kurduğunuz çilingir sofrası, falanca merkezlerde yeme içme, eğlenme; filanca markadan giyme, çala çala feleğin gecesini, feleği bile fakir düşürmeleri  "kendi arzularına hayır, sevap, helal ve yardım" görüp; ata yemeğini fuzuli, haram, savurganlık, boş ve anlamsız mı görüyorsunuz? Sahi açık konuşun, burada kiimse yok; bunu mu demek istiyorsunuz yoksa sonuç buraya mı varıyor?..

 

Sonuçta bende bir insanım, hayrın, yardımın aslını, çoğunu kendi nefsime yapmalıyım mı? demek istiyorsunuz?  Sahi söyleyin hayır ve yardım severlikten anladığınız nedir sizin?Söyleyin ki herkesle birlikte bizde bilelim.

Sahi, öldürmek istediğiniz geleneğin yerine koymak istediğiniz adet bu mu? Bu ise "ay, yesinler senin hayırseverliğini!.." 

Size bir şey diyeyim mi? Ben anlamakta "zorluk çekmiyorum bunu!"  Hatta, çok iyi anlıyorum! Bu "şeytanlık, hadi iyimser deyimle "safdilliliğin" arkasında, "kirli bir hesap var!..." Bunun ne olduğunu yukarda söyledik...

 

Bir an için size hak verelim ve sizinle olalım... llakii biri ölmesi mi lazım sa? Hayırseverliğiniz için bu zorunlu ise: ananızı mı yoksa babanızı mı öldürelim!..  Madem bir hayra vesile olacak; dilerseniz ebenizi yada dedeniz bile öldürebiliriz! Çünkü; öyle gözüküyor ki öldürmesek hayır yapmayacaksanız; kimi öldürmememiz gerektiğini lütfen bildirin...  İşaret etmeniz yeter! Fakat sakın kendinizi işaret etmeyiniz!...

 

Çünkü bu sözleri söyleyen bir atanın evladı, sizi öldürdüğümüzde büyük bir ihtimalle kendine ünlü bir markadan bir takım siyah elbise alır, bir de iyisinden bond gözlüğü... Bond gözlüğü özellikle önemlidir, kalbinden geçenleri gizlemek için... Aynanın karşısında yarım saat geçirdikten ve pek üzülmediğini gizleme provasını yaptıktan sonra cenaze törenine katılır...  Belki "el içinde" derin ah vahlar çeker ve kendini heder eder görüntüsü de verebilir, bir parça yeteneği varsa tabii... Çünkü; onun gözleri fıldır fıldırdır; kafası üç gün sonraki veraset ve intikal ilamı çıkarmak ve kendisine senin kaç yüz yemek bedeli, bıraktığınla meşguldür. Ama biz, gerçekten hayırlara vesile olabilmek adına bu hayırı, yardımı ne "o ataya ne de evladına" yapmak istiyoruz...

 

Bu tören onu oldukça yıprattığı için(?!) bir hafta sonra Akdeniz sahilleri mi olur, Kanarya adalarımı, kafasını "civcivler ile" bi güzel dağıtır gelir...  Hayır hep el'e olacak değilya, bir takım "kendi uzuvlarının" mutluluğu için ise oldukça çömert bir faniye yaraşır "hayırlar ve yardımlar" yapmayı ise hiç ihmal etmez!.. 

 

Sonra; hele bir de ellerinkine bak, bir de bize; bize ne koymuş şu yerinde yatmayasıca," der içinden...

 

a.s.

02 Ağustos 2013

Fethiye


Not: Sözlerimiz yardımseverlik konusunda samimi, yemek parası kadar 6-7 bin tl'yi yemek yapmak yerine hayır yapacaklara değil; yemeği, tosundan, koça; koçtan, koyuna kadar hayvan severliğini göstererek meraya salıp, "horaz"la yemek hesabı kapatmak isteyenleredir...

Basit bir hesap yaptım... 20 yaşında sigaraya başlayıp sekseninde ölen ve altmış yıl sigara içen bir kaç parasını sigaraya vermiştir diye. Günlük 5 tl sigaraya veren bir insan, 60 yılda 109,500 tl, kır kbin Euro kadar bir bedel ödemiş oluyor sigaraya. Bu ise elli altmış yemek parası. Diğer örnekleri varın siz hesaplayın.


Yemekler hususunda ben,im önerim. Üçü ve kazma takırtısı adı verilen yemeğin ikisini tek yemek haline getirmek. Kırkı, bayramı birbirine yakınsa; kırkı ve bayramına karşılık bir yemek yapmak. Bir yıl sonra ise hem senesi hemde mezarını yapılamsı dolaysıyla bir yemek yapmak. Yani toplam üç yemekle sınırlamak. Esas sayı olarak üç rakamda karar kılmak.

 

Dileyen bu sayının haricindeki günlerde, rahmetlinin anısına evinde, pastalı, kolalı vb. bir yemek verir, mezara gider, rahmetli için dualar yaptırabilir. Bu onların exradan takdirleridir.

 

Cem Evine ve Almanya'daki derneğin, uygun bir yerine anahtarlı içi gözükmeyen bir kumbara yapılır. Durumu müsait olmayanlar içinse o kumparaya dileyen dilediği kadar hayır, yada dayanışma adına para atar. O kumbarayı ise yalnızca cenaze sahibi açar. O ailenin ise toplum karşısında ezilmesinin önüne bir parça geçilmiş olur.

Başkaca önerisi olanlar varsa, bu sayfanın altına yorum olarak yazsın, bu sayfayı hep gündemde tutalım.

 

 

  

Bu haber 7524 defa okunmuştur.

Fotoğraf Makinesi Kampanyası ( 2008-2012-2015 )

2008 – Ahmet ASLAN: 400 EURO

2008 – Diğer arkadaşlar: 600 EURO

2008 – Toplam: 1000 EURO

Bitti

2012 - Seyit  ÇAĞLAR : 30 Euro  

  2012 - Aliman SEVİM : 40 Euro

  2012 - Ali ASLAN : 10 Euro

  2012 - Hasan AĞKAYA : 20 Euro

  2012 - Ali ALTUNOK :20 Euro

  2012 - Ali İhsan GÜLER : 50 Euro

  2012 - Metin ÖKSÜZ : 30 Euro

  2012 - Naki ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Rıfat ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 - Hüseyin ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 -Murat İLHAN

           (Zeynal oğlu):50Euro

  2012 - Fatma İLHAN

           (Hasan Kızı):10 Euro

  2012 -Zeynep KORYÜREK:20 Euro

  2012 - Elif GÜN :10 Euro

  2012 - Piri İlhan

          (Minnet oğlu):30 Euro

  2012 - Hüseyin YILMAZ

         (Güldalı oğlu):30 Euro

  2012 - Turabi TEMİZ : 20 Euro

  2012 - Hikmet GÜLER : 40 Euro

  2012 - Hüseyin İLHAN

           (İbrahin oğlu):20 Euro

  2012 - Hasan ÇEVİKER : 10 Euro

  2012 - Zeynep GÖÇER : 20 Euro

  2012 - Necmettin ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Sultan AKKOYUN: 50 Euro

  2012 - Ali Ekber PEKTAŞ : 20 Euro  

  2012 - Yusuf ALTUN  : 20 Euro

  2012 - Mehmet İNCE : 15  Euro

  2012 - Mustafa(Vaylo)

             OLGUN:50 Euro

  2012 - Ahmet OLGUN : 50 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN :10 Euro

  2012 - Aliseydi UÇAR : 50 Euro

  2012 - Veli ÇAĞLAR  : 10 Euro

  2012 - Fahri ÖKSÜZ  : 20 Euro

  2012 - Kasım YILMAZ : 50 Euro

  2012 - Kadir ÇAĞLAR : 20 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN

             DEDE:10 Euro

  2012 - Hacı ÖZSEVİM : 20 Euro

  2012 - Duran AYDOĞAN:30 Euro

  2012-Hüseyin Rahmi

          ÖZTÜRK:50 Euro

  2012 - Ahmet ÖZTÜRK (Köln):30 Euro

  2012 - Vahap ÇEVİKER :10 Euro

  2012 - Kenan GÜVERCİN : 10 Euro

  2012 - Sezai ALTUN : 10 uro

  2012 - Bektaş AKŞAHİN : 20 Euro

  2012 - Veli İLNCE : 10 Euro

  2012 - Ziyade ŞENKAYA : 10Euro

  2012 - Hasan KARAGÖZ :10 Euro

  2012 - Hasan AKDOĞAN : 10 Euro

  2012 - Hüseyin AKDOĞAN 10 Euro

  2012 - Turan GÖÇER : 10 Euro

  2012 - Cengiz SEVİM : 20 Euro

  2012 - Bektaş Hacı AKŞAHİN:10 Euro

  2012 - İsmail AĞKOÇ : 20 Euro

  2012 - Aliekber AKKAYA : 20 Euro

  2012 - Erdinç ASLAN : 10 Euro

  2012 - Ali ARKADAŞ :10 Euro

  2012 - Hasan (Fikriye)

             ÖZACAR:20 Euro

  2012 - Ahmet KAYGUSUZ

           (Arguvan’lı):10 Euro

  2012 - Avades ALTUN

            ( Der. Bşk.):50 Euro

  2012 - Havaşin MARKET

             (Arguvan’lı):20 Euro

  2012 - Hasan ÖKSÜZ : 10 Euro

  2012 - Haydar ER

            (Müslüm oğlu):50 Euro

  2012 - Tamam SOFU :10 Euro

  2012 - Musa ÇİFTÇİLER: 10 Euro

  2012 - REISE BIRO

     Firat, Ober-Ramstadt :20 Euro   

  2012 - Vahap ASLAN(Culfalı): 30 Euro

  2012 - EURO SÜPER MARKET

             DARMSTADT:20 Euro

  2012 - Hüseyin ER (Köln) : 50 Euro

  2012 - Vedat ÇALIŞKANOĞLU: 5 Euro

  2012 - Kamber ÇAKMAK : 5 Euro    

  2012 - Hüseyin AYDOĞDU

            (Şahin oğlu): 50 Euro

  2012 - Meliha YÜCEL : 50 Euro

  2012 - İsmail SEVİM

  (Haydar oğlu): 20 Euro

  2012 - Necati-Zekine KILIÇ :20 Euro

  2012 - Erdal ÇALIŞKANOĞLU: 20 Euro

  2012 - Hüseyin ÇALIŞKANOĞLU

           (Süleyman oğlu) : 20 Euro

  2012 - Yılmaz GÜLER: 20 Euro

  2012 - Mehmet AKDOĞAN:20 Euro

  2012 - Bektaş ile Hünkar

             ALTUN: 80 Euro    

  2012 -  TOPLAM : 1915 EURO  

   Bitti

2015 - Eski bozulan makinenin

           sigortasından alınan:75 EURO

2015 – Aliseydi KARGIN : 50 EURO

2015 – Erdoğan BIÇAKCIOĞLU : 50 EURO

2015 – Sefa ALTUN : 50 EURO

2015 – Murat İLHAN

(Sarhoş amcanın torunu):50 EURO

2015 – Abbas PEKTAŞ

(Yusuf oğlu): 50 EURO

2015 – Yusuf ALTUN : 30 EURO

2015 – Merdan ŞENOL : 50 EURO

2015 –  Hasan ALTUNOK

(Hüseyin&Hatice oğlu) : 20 EURO

2015 – Abbas KORYÜREK : 30 EURO

2015 – Hasan KARAKOÇ

 (Donjuan'ın oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri SOFU : 10 EURO

2015 – Haydar GÜN : 50 EURO

2015 – Hacı ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Abbas ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Ali Ekber AKŞAHİN : 20 EURO

2015 – Veli İNCE : 10 EURO

2015 – Ali Agırdemir (Köln): 50 EURO

2015 – Kasım YILMAZ : 50 EURO

2015 – Hüseyin YILMAZ

(Filip - Fattey bibini torunu):50 EURO

2015 – Hüseyin ÇİFTÇİLER : 50 EURO

2015 – Avades ALTUN : 50 EURO

2015 – Ali İhsan UÇAR : 25 EURO

2015 – Seyit ÇAĞLAR : 20 EURO

2015 – Hüseyin AKKAYA

( Yeter Oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri İLHAN : 50 EURO

2015 – Haydar ER : 50 EURO

2015 –  Hüseyin ÇAVUŞ

(Igdırlı):10 EURO

2015 – Naki ÖZSÜZ : 20 EURO

2015 – Mesut  İLHAN : 20 EURO

2015 – Hüseyin ÖKSÜZ

(Naki oğlu) : 20 EURO

2015 – TOPLAM : 1075 EURO

Bitti

2012 - Sayfası…

2015 Sayfası…DUYURU TAKVİMİ

HARİTA: MALATYA FETHİYE

Aliseydi SEVİM Aliseydi SEVİM
Kış Manzaraları - 08/01/2018 - Malatya Fethiye
Aliekber Pektaş Aliekber Pektaş
Gül-güle büyük, efsane insan, lider: Fidel Kastro
Seyit Çağlar Seyit Çağlar
DAR AGACINA ASTILAR SEYIT RIZAYI,NEYLEYIM – Seyit ÇAĞLAR
  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

LUZÜMLÜ TELEFONLARKınay Çiçekcilik: 0 422 323 86 76
Kınay Çiçekcilik: 0 542 368 10 03

Karmen Çiçekcilik:0 422 323 10 84
Karmen Çiçekcilik:0 542 210 16 69

Sahan Yemek: 0 422 325 29 30
Sahan Yemek:0 530 227 02 79

Orhan Yemek: 0 422 336 88 22
Orhan Yemek: 0 533 720 20 09

Gülüstan(Sevim) Kuaför: 0 422 322 81 65
(Aliseydi) Karakaş Emlak: 0 422 324 20 60

Yazıhan Belediyesi: 0 422 751 40 54
Kaymakamlık Makamı: 0 422 751 42 12
Yazıhan Maliye: 0 422 751 41 12
Yazıhan Tapu: 0 422 751 42 00
Yazıhan Hastahane: 0 422 751 41 05
Yazıhan Nüfus: 0 422 751 42 30

Ziraat Bankası /Yazıhan:  0 422 751 44 03
Emlak / Nihat GÜLER: 0 422 325 15 34
Mobil: 0 532 794 24 02

Yazıhan Emlak / Kaya Emlak
Süleyman KAYA: 0 537 380 05 04

MASKİ
Malatya Su İdaresi
Arıza: 185
Genel Müd. :377 74 44
444 51 44

Elektrik Arıza
444 91 86

Telefon Arıza ve Bilgi
444 1 444

İnternet Arıza

444 1 375FACEBOOK

Sık Sorulan Sorular

Sitemizin güncellenmesi devam etmekte.

2011 yılından bu güne kadar olan veriler işlendi; Açılmayan videoların sebebi, o videoların bulunduğu hesabımızı Youtube’nin silmesinden dolayıdır.

2011 yılı öncesine ait olan verilerin işlenmesi zaman alacak. Fakat hemen hemen geçmişe ait olan resimlerin tamamının kopyası var. Yakında onların tamamına nasıl ulaşacağınız açıklanacaktır.

Aradığınız eski haberleri bulmak için: Sayfamızın üst ve alt kısmındaki menüde “Arşiv” linkini tıklayınız. “Anahtar Kelime” karşılığına aradığınız haber başlığından bir iki kelime yazın, “Haber Ara” yı tıklayın.

Aradığınız kelime başlıkları sıralanacaktır. Büyük harfle aradığınızı bulamazsanız, küçük harflerle yazın.

Başka bir yolla “Google” ye yazıp arayın. Google sitemizdeki haberi bulur. Bütün bunlara rağmen aradığınız bulamazsanız,

Sitemizin alt ve üst kısmındaki "İletişim" menüsünü tıklayıp, bana mesaj gönderiniz.

Yazar isimlerinin sıralanması otomatik olarak, en son yazan yazarın en üste gelmesi şeklinde oluşmaktadır

Site Sloganımız: 2005 - 2020

2005 &  2020
www.aliseydi-sevim.com
aliseydisevim@gmail.com 

Otobüs Seferleri

                     OTOBÜS SEFERLERİ

         MALATYA                               FETHİYE

                                                          06,10

          07:15                                       08:30

          09:45                                       11:00

         13:30                                        14:45

         16: 00                                       17:00

         18:30                                        19:45

Tüm videolar

  Prof.Dr. Sinan CANAN
 

Prof.Dr. Sinan CANAN

İzlenme:3360

   
  Mutlu Olmak: Özgür Bolat at TEDxIhlasCollegeED
 

Mutlu Olmak: Özgür B

İzlenme:3062

   
  Prof. Dr. Acar BALTAŞ
 

Prof. Dr. Acar BALTA

İzlenme:2996

   
  DOĞA İÇİN ÇAL 4 - ALYAZMALIM SELVİ BOYLUM - HD
 

DOĞA İÇİN ÇAL 4 - AL

İzlenme:12804

   

Ayın Şiiri


Şerefle bitirilmesi gereken en asil görev hayattır.


Bir lokma ekmek ( ve zevk) için şerefini çiğnetmeye;


bir anlık eğlence için servetini tüketmeye,


bir zamanlık mevki için el ayak öpmeye,


insanları ezip geçmeye,


günlük menfaatler için onurunu terk etmeye,


bir kısım insanlara kızıp


tüm insanlara düşman olmaya değmez bu hayat!Can Yücel


Mydeign Haber Temaları -http://habersitesikur.tk

Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
Ekstrafikir.com mydesign haber temasıdır.