Ahmet Aslan (0) 06 Ağustos 2013, 05:17 Yöneticiye Bildir +1  -1
Hollanda dan yazan arkadasin önce kim oldugunu bilmiyordum ve cok sert bir yazi ile cevap verecektim.Yazimi yazdim ve sonradan hatirladim kim oldugunu.(ayni isimde bircok insan var tahminim.) Ve bu yazdigim cevabi yaziyi sildim.
Hollandali bu ISADAMIMIZ , sanfoni orkestrasinin o güzel dinletisinin ortasina Davul la girip ortami berbat etmesini anliyorum.Baskalarini gereksiz yere elestirdigini sanan insanlar önce ben ne yaptim diye kendilerine bakmalilar.
NOT: Bu yaziyi yazmamam gerekirdi.Yani HIC DIKKATE degmeyen bir yazi bicimine deger vermek gibi oluyor fakat bazen camur at izi kalsindan dolayi cevap yazdim.Yardim konusu gibi degerli tartismanin icine bu olumsuz yazi ile girdigim icin herkesten özür dilerim.
huseyin aydogan (+1) 03 Ağustos 2013, 11:07 Yöneticiye Bildir +1  -1
selam olsun   herkese aliseydi abim dogru sozler hep incitir insani . Sayet kalbi cezbeden ruhu oksayan dygularla yaklasmissin ayrica cok tesekkur ediyorum yazma geregi duydum bir kac cumle var ,, elestiri niteliginde ama kibarca kirmadan incitmeden bildigimiz tek sey hava atmak ustumuze yoktur ama bizler degiliz belli istisna kisilerdir bu kislerde parasi ugruna ragbet gorur. ve yardim da etse   gazete basligi niteliginde manset olur ve rencide olup olmadigini bilmez sadece kendi egosunu   rahatlatmak icin bir takim distan guzel gorunen ilkelere imza atar   ve zevki sefasindada erkelik cinsiyet isinin oldugunu bile bile adamliginda haysiyet oldugunu bilemez sozde yardimsever sozde alamanci sozde utkun cehresinde gelismis bir yardimsever sifatiyla gorunmektedir.. aliseydi abim tamamen sozlerine katiliyorum ve seni yurekten destekliyorum ve en guzel yardim gizli olandir kirmadan incitmeden gormeden yapilan yardim yerine tam ulasir yeterki gonulden yurekten olsun .saygilarimla ...SINGTELTELECOM..NL 0031685476000...0031684623567..0031645952063
seyit caglar (+1) 02 Ağustos 2013, 13:19 Yöneticiye Bildir +1  -1
Sorun ortada,bu gün ne yapabiliriz üzerinden konuyu isler görüslerimizi,önerillerimizi sunarsak belki bir adim atmis oluruz.Bence bu konuya ne derneklerimiz el atti,ne Belediye yöneticilerimiz ve nede vatandas olarak biz.Bu kanayan yara.Bu gün neler yapabiliriz diye elle alirsak daha Dogru olur.Benim sahsi görüsüm,ortak komisyon kurulur,Fethye ve disarda yasiyanlar arasinda komusyon üyeleri derneklerin sectiyi vatandaslar olursa,bunlarda kordinali olarak calisirsa bu konu veya baska önemli konularda ortak caismalar yapilir,diyorum:Aliseydi kendi adima tesekür ederim,duyarliligin ve paylastigin icin sagol.
Ahmet Aslan (0) 02 Ağustos 2013, 12:28 Yöneticiye Bildir +1  -1
Sevgili Aliseydi,

Ben "yardim yapacagiz diye yasam seklinimi degistirelim" diye bir soru sormadim.Dikkatle okursan zaten görürsün.Ben Kendi hayat tarzimi istedigim sekli ile yasarim fakat,yardim konusundada herzaman varim demeye calistim bu cahil aklim ile.Ayrica senin belirttigin konuda sen cok kiymetli bilgilerinde haklisin.sevgiyle kal
Aliseydi SEVİM (+1) 02 Ağustos 2013, 12:05 Yöneticiye Bildir +1  -1
Öncelikle belirtelim... Yazımızın ana fikri: Cenaze yemeklerine yapılan itiraz ve benim bu geleneğin devamını savunmamdır... Cenaze yemeklerine itirazı bir kesim insanın “yardım, hayır severlikle” gerekçelendirmesidir. Bu yardım severlik tezini çürütmek için “işte size hayırseverlik yapmanız için vesile” diye ismini verdiğim öğrenciden bahsettim.

Ahmet arkadaşımızın, hayır yapacağız diye yaşama standardını mı değiştirelim gibi bir soru sormasına ve bunu savunmasına gerek yok.

Şu şu alanlara şu kadar para harcarken, neden hayır severlik yapmadınız, o yaptıklarınızın tamamını hayır, helal. doğru. yerinde. makul görürken, neden atanızı son yolculuğuna uğurlarken vereceğiniz üç yemek söz konusu olduğunda birden hayırların adamı kesiliyorsunuz, o yemeği haram, ziyan, gereksiz, fuzuli, anlamsız görüyorsunuz şeklinde bir itirazdır.

Eğer yardım severlikte samimi iseniz, işte size hayır yapma fırsatı denmektedir. Bir canımız için yapacağımız üç yemek, altı yedi bin tl. Siz yemek yapmak yerine hem hayırseverlik pozuna girer hemde altı yedi binlik bir rakamı altı yediyüzlük bir “sözüm ona hayırla” kapatmayı düşünüyorsanız, hayırseverlik konusunda samimi değilsiniz demektir.

Ben az çok Ahmet’i tanıyorum. Bu gibi konularda cebinden çıkanlar hakkında birazda malumatım var. Ahmet bir çok kişiye destek olmuş ve olmakta olan biridir. Bu hususta Ahmet’i takdirle analım.
---
Bektaş Aydoğdu arkadaşımız da yazımızdaki asıl maksadın, “filan”a yardım etmeye davet seklinde anlamış gözükmekte.

Ahmet’e verdiğimiz yanıtı tekrar edelim. Yazımızın ana fikri, cenaze yemeklerine, sözde yardımseverlik iddiası ile karşı çıkanlara itiraz etmek ve onların tezini çürütmektir. Birine yardım, bu yazımızda karşı tarafın tezinin çürütmek için vesiledir.

Bektaş’ın insanların yüze bir gıyaba bir konuşmaları meselesi başka bir yazımızın konusu olabilir. Bu ayıp yaşanmakta.

Ahmet ASLAN ile Bektaş AYDOĞDU arkadaşımıza mesajları için teşekkür eder, ilgilerinin devamını dilerim.
ahmet aslan (0) 02 Ağustos 2013, 08:35 Yöneticiye Bildir +1  -1
Sevgili Aliseydi,
Yardim konusu benim en öncelikli, en deger verdigim konudur.Yardim konusu cok ince ayar yapilmasi gereken acil,hassas ve bir o kadarda dikkatli olunulmasidir.Yukarida konusunu ettigin detayi ile anlattigin- yasam sekli ile birlikte- konu biraz ucuk kacmis.Her insanin kendine göre bir yasami ve hikayesi vardir ve olmalidirda.Bazi insanlarin yardima muhtaci var diye digerinin Sahile gitmeme.sigara icmeme veya alkol alip binlerce lira hesap vermemeli diye bir durum söz konusu olamaz.Veya cenazesinde siyah takim giyeni hor görme durumuna giremeyiz.Burda MUTLAK olan bir insanin ne derecede SOSYAL oldugudur.Ben ailemden ve akrabamdan veya tanidigim insanlardan YARDIMA MUHTAC olanlar var diye özel giyimimden,özel zevklerimden vazgecmem.Tatil ihtiyacim var ise tatilimi günesin altinda yapabilmeliyim.Gelelim Kendine lüxs olan insanin SOSYALLIGINA:Sayet ki ÜC GÜNLÜK dünyada görebildigi,ulasabildigi,duyabildigi kadari ile elini cebine atmiyorsa,yardima muhtac olanlardan birine veya birkacina 100-500 euro vermiyorsa iste orda bir sorun var demektir.Bence insan VEREBILDIGI kadari ile MUTLU olmalidir.Hic kimse bir kurus tabutu ile birlikte GÖTÜREMIYECEKTIR.Ben Ahmet Aslan diyorum ki;Saginda solunda kim var ise az veya cok ver.Ama üc ama bes ver.Kimine bir sigara alabilmeliyiz.Birine 50 digerine 500 verebilmeliyiz.Köyde carsiya giderken kapisinin önünden gectigin birine bir dondurma getireyimmi diyebilmeliyiz.Kendi özkazancindan yilda gitse gitse en fazla 1-2 bin euro eder bana göre.Bu beni süründürmez,fakirde etmez.Herseyden önce asil mesela insanin yürginin ne derece BONKERLIGIDIR.Insanin var olusu biribirlerine kattiklari destekle daha güzellesir.Fethiye li aldigi dairelerle,arsalarla övünür.Fethiyelinin kendine has bir özel dünyasi vardir.Bunu asmak hic mümkün olmayacaktir.Yasam sürdügü sürece tarla,arsa mevzusu hep ön planda olacaktir.Hatta cenazelerde dahi adam gelip aldigi arsanin parasini konusacaktir.Bunun önüne gecemeyiz.Cünki adam bundan haz almakta ve övünc duymaktadir.

Sevgili Aliseydi,hayat celiskilerle doludur.Bazen yardim yaparsin suistimal olur.Arkasi kesilmez.Ama ben son olarak öyle veya böyle kim yardima muhtac ise hertürlü yardima hazirim ve bundanda MÜTHIS ZEVK duyuyorum.
Bektaş Aydogdu (0) 02 Ağustos 2013, 05:45 Yöneticiye Bildir +1  -1
Sevgili Aliseydi abi,öncelikle yazının tamamını büyük bir dikkatle okudum.Yazdiklarin hakikaten Teoratik anlamda güzel seyler,ama ben yılda en az 1 defa Fethiye'ye gelen bir kardeşiniz olarak diyorumki bu seylerin Pratike geçmesi icin Fethiye insanının kendisini 360 derece geliştirmesi ve değişmesi lazım.Cunku Fethiye insanı Yaşlısı ile Genci ile Çok yanlışlar yapıyor,Mesela bir tebessüm edip bir hosgeldin demiyor...Gelen bir Almanciya kiyaben "aha birtane daha deli geldi diyor "...bu deli dediği insanlardan nasıl faydalanırım hesabı icine giriyor...resmen kendi kendine senaryolar kurma hesabı icine giriyor...EN ONEMLİSİ, feleğin vurduğu insanların kendi dunyası icinde kurduğu yuvanın, icine icine girip nevsine yenik düşüp, o insanları ayırıp biri Mersin'e birini tersine,mahsum iki küçük kardes canı ayırıyor ...ve arkalarından ağza alınmayacak sözler sarf ediyor...Bütün bunlar bir Fethiyeli olarak beni çok kahrediyor...Bu şartlar altında Trilyonum olsa 1 kuruşunu o topluma ziyan etmem.Yazimda şahıs ve kişiye hitab etmediğimi bildirir Saygılarımı sunarım ...