…ananızı mı yoksa babanızı mı öldürelim!..


Açıklama: …ananızı mı yoksa babanızı mı öldürelim!.. www.aliseydi-sevim.com
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 02 Ağustos 2013
Geçerli Tarih: 22 Eylül 2020, 17:52
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=1259
Sezen SEVİM, Aliseydi ile Esengül SEVİM'in kızı.


 

…ananızı mı yoksa babanızı mı öldürelim!.. 

 

Hayat devam ediyor; hayra muhtaç milyonlar var dünyada... Bir öğrencinin okuması için bursa, bir ailenin ısınması için yakıta, beslenmesi için gıdaya... ihtiyacı var. Var ha var! Fakat sizler(bir kısım insan) bir yakınınız ölmeden "hayır" yapmayı aklınıza dahi getirmiyorsunuz. Bir yakınınız, ananız yada babanız öldüğünde: “Yahu şu yemeği yapmayalım, fuzuli; bunun yerine hayır yapalım” demeye başlıyor, aniden "hayırların adamı" kesiliyorsunuz(?!.)

 

Samimi iseniz bunda: "Hey hayırseverler!" Sizlere sesleniyorum...  Bir yemek, bin beşyüz ikinbin tl. Geleneğimiz gereği, bir kaybımız için yılda altı yedi bin tl civarı bir harcama yapmalısınız: üçü, kırkı bayramı, senesi... İşte size bir hayır işleme vesilesi olacak bir öğrenci.. Yazıhan Lisesini birinclikle bitirirenlerden: Sezen SEVİM. LYS Türkiye 1234.sü ve yerleştirme puanı:468. Boğaziçi Üniversitesi(İstanbul)-Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı(İNGİLİZCE) bölümü tercihli. Bu puan civarında puanı olan, dış desteğe ihtiyacı olan başka tanıdığım öğrencilerde var.

 

Sizin düğün salonunuza on bin euro’yu gözü kırpmadan harcayan ananız yada babanıza siz, onu son yolculuğuna uğurladığınız dönemlerde iki, üç bin euro’luk yemeği çok görüp topu taca atmanız kolay... Siz bu gibi bir öğrenciye, atanızın yemeğini yapmayıp ta kaç bin euro’luk “yardım” yada hadi sizin deyişinizle “hayır” yapmayı düşünüyorsunuz? üç dört yüz, hadi beş altı yüz tl  mi?

 

Önce bu sözleri söyler, bir geleneğin canına okurken, ömrü billah bir yoksula kaç bin euro’luk, yada tl’lik “hayır” yaptınız? Bunu bir sorun kendinize! Yakınlarınıza almak için verip te alamadığınız batmış paralarınızdan bahsetmiyoruz; bu yola kaçmayalım lütfen. Biliyorum, ismini verdiğim çocuk içinde yada başka biri için de bin Euro veren çıkmayacak…

 

Çünkü; yemek yapmamak ve bir çok fonksiyonu olan bir geleneğin canına okunmasının arkasında ki asıl gerekçe,  üç ay sonra yada üç yıl sonra bozulabilir bir evlilik demeden on binlerini düğüne, yüz binlerini çeyizine harcayan “o” ana babaya, siz dünyaya geleli beri ateşli ağrılı gecelerinizde sizden çok kendisi ağrıyan, ateşlenen, kıçınızı silen, yaranızı merhemleyen, yemeyip yediren içmeyip içiren,  kendi ikbalini sizin için feda etmekten bir an bile tereddüt etmeyen… “o ata”ya üç yemeğin esirgenmesidir...

 

Bir hesap edin lütfen... Beş yıldızlı otellerde, alkole ve gece hayatına bu vakte dek kaç para harcadığınızı!.. Kendi zevkinize, gayri ahlaki yollara kaç para harcadığınız. Birde bu rakamların yanında bu geleneksel yemeklerin bedelini hesaplayın ve bunu "bilmem neyinizin" zevkine bu güne kadar harcağınız parayla mukayese edin.. Ölçün, biçin!..

 

Senin düğününe gelenler,  kusana, tıksırana kadar yedirip içirdiğin, davullu zurnalı eğlendirdiğin davetlilerin hepsi senin gerçekten mi mutluluğunu istiyor ki, ölenin, ölünün bir tabak yemeğini yiyenin senin ölüne gerçekten rahmet okumamış olacağını, bu yemeğin anlamsızlığı iddiasını(ziyan ve boş olduğu iddiası ile) gerekçelendirip yemeği gereksizleştirmeye çalışıyorsun.  Nicelerine seninde sonradan düşünüp “haram olsun” dediğiniz ne ziyafetler vermiş, ne paralar kaptırmışsınızdır kim bilir?

 

Fakat; 70,80 belki de 90 yılını sizinle paylaşmış, bir insanın, canınız ciğerinizi ebedi istirahatgahına uğurlarken, ona vereceğiniz üç yemeği hesap ediyor ve “birden hayır sahibi,” “yardımsever” kesiliyorsunuz!

 

Endişeleniyorum...  Hatta şüpheleniyorum... Hesabınız yoksa üç dört yemek en az altı yedi bin tl. Bir vesile ile bu geleneğin canına okuyup, onu da toprağa verdiğinizde; işte “o” atamız yakınız için hayır yaptık deyip, altı yedi binlik yemeği altı yedi yüzlük bir hayırla, %90 karla, kazançla kapatmayı mı düşünüyorsunuz? Bu mu yoksa sizin kirli, çirkin hesabınız?

 

Değilse, asıl maksat  "hayır, yardımseverlikse işte size bir fırsat!.. Hatta bu fırsat her zaman vardı ve bu dünya durdukça da var olacak... Ben yemek yapmak yerine hayır yapmayı doğru bulduğumdan, bir öğrencinin okuması için onun hesabına aylık 300 tl çekmesi kaydı ile 6-7 bin tl yatırdım diyen biri bana ismini versin; bu ismi ben yaşadığım sürece sitemizin ana sayfasına "örnek bir tavır" diye ekleyip,  muhafaza edeceğim... Bu yapılmıyorsa, geleneğin canına: “horozda bir kurbandır, koçta, 3-4 yüz kiloluk tosun ve hatta devede kurbandır; Tanrı herkesin çoğunu, bizimde azımızı kabul etsin, hem Hâk kimdedir bilinmez şeytanlıklarına sığınacağız ve sonuc olarak zaten deve, tosundan çoktan vazgeçtik, birde koyun yerine tavukla filan bu hesabı kapatmayı, bu hengameyi atlatmayı mı hesap ediyoruz, yoksa?!.

 

Ölümlerden sonraki yemeklerin sayıları çoğaltılmış, yemeğin niteliği abartılmıştır. Bu yemekleri yapamayanlar yada yapmakta büyük sıkıntı çekenlerde vardır; bunlar doğrudur.  Fakat bu; bir çok fonksiyonu olan bir geleneğin canına okumak için gerekçe olamaz ve olmamalıdır da…  Bu konuda düşünelim, yeni fikirler oluşturalım; fakat gelenek devam etsin. Çünkü olay yalnızca bir yemek ve içmek meselesi değil, bir çok fonksiyonu olan bir etkinliktir, gelenektir!..  Bunu yaşatılıp yada canına okuma meselesidir...

 

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım!.. Ben, ölen kardeşi daha toprağa verilmeden içki masasında demleneni, ablası ve kız kardeşini toprağa verdikleri gün kaldıkları evde içen ve ev sahibine içki şakası yapanları; eğlence merkezlerinde ki bir geceye binlerce dolar ödeyen ve pavyonda parası çıkışmadı diye parmağındaki yüzüğü rehin verenleri dahi biliyorum...

 

Şimdi soruyorum?.. "Bilmem neyinizin" zevkine tomarla paraları harcarken bu dünyada "yardıma, hayra" muhtaç kimse yok muydu!.. Yok muydu? Varsa ki var; bir lokma ekmeğe muhtaç yüz milyonlarca insanın olduğu bu dünyada siz niçin, insan sağlığına zararlı olan alkole, cebine, aile düzenine ve ahlaka da zarar veren gece hayatlarına tomarla paraları harcıyorsunuz?.. Niçin "o zevk" dediklerini yaşarken “o” bahsettiğin hayırseverlik aklının ucuna gelmiyor da, “ata”n için bir ömürde yapacağın üç yemek söz konusu olduğunda "birden hayırsever," kesiliyorsunuz? 

 

Yosa sizin "hayır, yardımseverlik" dediğiniz ile bizlerin anladıkları şeyler(yardımseverlik) farklı mı? Siz  "siz hayır, hayır, yardım yardım" derken, "kaşıkla başkasına" verip "kepçeyle kendi bedensel arzularınızın mutluluğuna mı hayır ve yardım" yapmayı hesap ediyorsunuz?..  Her gün kurduğunuz çilingir sofrası, falanca merkezlerde yeme içme, eğlenme; filanca markadan giyme, çala çala feleğin gecesini, feleği bile fakir düşürmeleri  "kendi arzularına hayır, sevap, helal ve yardım" görüp; ata yemeğini fuzuli, haram, savurganlık, boş ve anlamsız mı görüyorsunuz? Sahi açık konuşun, burada kiimse yok; bunu mu demek istiyorsunuz yoksa sonuç buraya mı varıyor?..

 

Sonuçta bende bir insanım, hayrın, yardımın aslını, çoğunu kendi nefsime yapmalıyım mı? demek istiyorsunuz?  Sahi söyleyin hayır ve yardım severlikten anladığınız nedir sizin?Söyleyin ki herkesle birlikte bizde bilelim.

Sahi, öldürmek istediğiniz geleneğin yerine koymak istediğiniz adet bu mu? Bu ise "ay, yesinler senin hayırseverliğini!.." 

Size bir şey diyeyim mi? Ben anlamakta "zorluk çekmiyorum bunu!"  Hatta, çok iyi anlıyorum! Bu "şeytanlık, hadi iyimser deyimle "safdilliliğin" arkasında, "kirli bir hesap var!..." Bunun ne olduğunu yukarda söyledik...

 

Bir an için size hak verelim ve sizinle olalım... llakii biri ölmesi mi lazım sa? Hayırseverliğiniz için bu zorunlu ise: ananızı mı yoksa babanızı mı öldürelim!..  Madem bir hayra vesile olacak; dilerseniz ebenizi yada dedeniz bile öldürebiliriz! Çünkü; öyle gözüküyor ki öldürmesek hayır yapmayacaksanız; kimi öldürmememiz gerektiğini lütfen bildirin...  İşaret etmeniz yeter! Fakat sakın kendinizi işaret etmeyiniz!...

 

Çünkü bu sözleri söyleyen bir atanın evladı, sizi öldürdüğümüzde büyük bir ihtimalle kendine ünlü bir markadan bir takım siyah elbise alır, bir de iyisinden bond gözlüğü... Bond gözlüğü özellikle önemlidir, kalbinden geçenleri gizlemek için... Aynanın karşısında yarım saat geçirdikten ve pek üzülmediğini gizleme provasını yaptıktan sonra cenaze törenine katılır...  Belki "el içinde" derin ah vahlar çeker ve kendini heder eder görüntüsü de verebilir, bir parça yeteneği varsa tabii... Çünkü; onun gözleri fıldır fıldırdır; kafası üç gün sonraki veraset ve intikal ilamı çıkarmak ve kendisine senin kaç yüz yemek bedeli, bıraktığınla meşguldür. Ama biz, gerçekten hayırlara vesile olabilmek adına bu hayırı, yardımı ne "o ataya ne de evladına" yapmak istiyoruz...

 

Bu tören onu oldukça yıprattığı için(?!) bir hafta sonra Akdeniz sahilleri mi olur, Kanarya adalarımı, kafasını "civcivler ile" bi güzel dağıtır gelir...  Hayır hep el'e olacak değilya, bir takım "kendi uzuvlarının" mutluluğu için ise oldukça çömert bir faniye yaraşır "hayırlar ve yardımlar" yapmayı ise hiç ihmal etmez!.. 

 

Sonra; hele bir de ellerinkine bak, bir de bize; bize ne koymuş şu yerinde yatmayasıca," der içinden...

 

a.s.

02 Ağustos 2013

Fethiye


Not: Sözlerimiz yardımseverlik konusunda samimi, yemek parası kadar 6-7 bin tl'yi yemek yapmak yerine hayır yapacaklara değil; yemeği, tosundan, koça; koçtan, koyuna kadar hayvan severliğini göstererek meraya salıp, "horaz"la yemek hesabı kapatmak isteyenleredir...

Basit bir hesap yaptım... 20 yaşında sigaraya başlayıp sekseninde ölen ve altmış yıl sigara içen bir kaç parasını sigaraya vermiştir diye. Günlük 5 tl sigaraya veren bir insan, 60 yılda 109,500 tl, kır kbin Euro kadar bir bedel ödemiş oluyor sigaraya. Bu ise elli altmış yemek parası. Diğer örnekleri varın siz hesaplayın.


Yemekler hususunda ben,im önerim. Üçü ve kazma takırtısı adı verilen yemeğin ikisini tek yemek haline getirmek. Kırkı, bayramı birbirine yakınsa; kırkı ve bayramına karşılık bir yemek yapmak. Bir yıl sonra ise hem senesi hemde mezarını yapılamsı dolaysıyla bir yemek yapmak. Yani toplam üç yemekle sınırlamak. Esas sayı olarak üç rakamda karar kılmak.

 

Dileyen bu sayının haricindeki günlerde, rahmetlinin anısına evinde, pastalı, kolalı vb. bir yemek verir, mezara gider, rahmetli için dualar yaptırabilir. Bu onların exradan takdirleridir.

 

Cem Evine ve Almanya'daki derneğin, uygun bir yerine anahtarlı içi gözükmeyen bir kumbara yapılır. Durumu müsait olmayanlar içinse o kumparaya dileyen dilediği kadar hayır, yada dayanışma adına para atar. O kumbarayı ise yalnızca cenaze sahibi açar. O ailenin ise toplum karşısında ezilmesinin önüne bir parça geçilmiş olur.

Başkaca önerisi olanlar varsa, bu sayfanın altına yorum olarak yazsın, bu sayfayı hep gündemde tutalım.