AKTÜEL TARİHÇE EBRULİ ALMANYA ANTALYA DÜĞÜNLER OKUL DUYURU BAŞSAĞLIĞI ÖZEL HABER
Bilgisayar - İnsan ve AslanTarih 10 Ocak 2023, 20:16 Editör: Editör Aliseydi SEVİM

Bilgisayar - İnsan ve Aslan

 

RESİM ALBÜMÜ İÇİN BU SATIRI TIKLAYINIZ


İNSAN VE ASLAN

Bir iki ay kadar önce bilgisayarımın bozulduğunu, bir haberin gecikmesi sebebiyle yazmıştım. Bunun üzerine değerli arkadaşım Seyit ÇAĞLAR, “o bilgisayar senin Fethiyeliye hizmetinin bir aracı, fotoğraf makineleri ve video gibi.” Bu bilgisayarı da bizler almalıyız, demişti. Ben talep etmemiş olmama rağmen sağ olsun, bunu temin için ilan asmadan falan bahsetti. Bunun üzerine, başka bir değerli arkadaşım, “bilgisayarın fiyatını öğren, ben alayım, ilan asmana gerek yok,” demiş. 

 Bende, Casper firmasından bir bilgisayar seçtim ve  özellikleri ve fiyatını belirten internet bağlantısını gönderdim- o seçtiğim bilgisayar 12.900.tl idi.. Bu arkadaşım Seyit’e, “ismimi yazmasın” deyip, bilgisayar fiyatı olan 650 EURO’yu Seyit’e vermiş. O da yılbaşına buraya gelen bir başka değerli arkadaşım Yusuf ALTUN ile bana yollamış bu parayı.

Bende 650 EURO yu bozdurdum, ürünü sipariş ettim. Ürün elime Windows kurulmamış olarak geldiğinden, Windowsunu da bir bilgisayarcı arkadaşıma kurdurdum. Bilgisayarımızı kuran Tayfun arkadaşıma da teşekkür ederim.

Bilgisayarın satıcı firmadan, Casper’dan aldığım fatura ve EURO’nun bozdurma dekontu bu sayfaya verdiğim bağlantıdan gözükebilir. Bilgisayar Masaüstü bilgisayar; fakat kasası olmayan türden. 10-15 yılda çok şey değişmiş. Bilgisayarın kasasında ne varsa, Laptop kalınlığında monitörün arkasına eklemişler. Eskiden el kalınlığı kocaman Hard Diskler, hafıza var idi, şimdi fotoğraf makinesi kartı kalınlığında ve SSD özellikli, daha hızlı bir karta dönüşmüş, hafıza. 11. nesil vb.

Bir hoca(imam değil): “Yalnızca kendisi için yaşayan ın ölümünden, dünya kazançlı çıkar.”der. Hepimiz faniyiz: Ölümlü, kalıcı olmayan, geçici olanız… İnsan toplumsal bir varlıktır. Toplumun bize karşı olduğu gibi bizimde topluma, öteki insanlara karşı sorumluluğu var. Kendiliğinden oluşmuş bir hizmet var, Fethiyeli için. Bu yapılan hizmete de maddi olarak, fotoğraf makinesi, video, pil vb… olduğu gibi şimdide bilgisayar olarak destek olan değerli Fethiyeliler var. Benim ki sana, seninki bana şeklinde paslaşarak yapılan bir iş, hizmet. İlk fotoğraf makinesini ben, 2003 yılında, 300 mark yada euroya almıştım. Sonrasının hikayesi ise ortada. Yani ben haber yapmaya başlayalı 20 yıl geçti. İsmime ait www.aliseydi-sevim.com  sitesinin varlığı ise 2025 de 20. yıla ulaşacak.

Başlangıçta yaptığımız işe “kaka” muamelesi yapıldı-birileri tarafından-; fakat şimdi çoğunluk hayırlı iyi bir işi olarak görüyor bunu. Bu hizmette, o makinelere verilen her kuruş ile olduğu gibi şimdi de bilgisayara verilen bu 650 euro, Fethiyeli ye hizmet olarak geri dönmekte. Görünüşte, ismen bana yapılan, aslında bütün Fethiyelilere yapılmış bir(er) ikram ve hayır iş oluyor.

Bu değerli arkadaşlarımıza yaptıkları her kuruş için teşekkür eder, kazançlarının katlanarak artmasını ve o kazançlarını kendileri, aileleri ve toplumun hayrına kullanacakları mutlu bir hayat dilerim.

 

 

Bir değerli arkadaşımız, abimiz, hakikaten ben onu severim, sayarım; sanırım oda beni sever; muhtemelen 2013 makine kampanyasında idi: “Yalnızca ben o makineyi alırım, mesele o değil, ben istiyorum ki 5’ine, 10’una bakmadan herkes katılsın, bundan dolayı ben vermeyeceğim, hem yalnızca biz mi varız,” şeklinde mealen böyle söylemişti. 2008-2023 yılları arasında yapılan “makine” kampanyalarına bu arkadaşımız bir defa katkı sağladı. Allah hayrını kabul etsin.

Bir çok arkadaşımız ve büyümüz var. Toplum yararına siz ondan para isteyin, hele bir isteyin de görün!.. O size ne sonsuz projeler üretsin, versin. Baba mekanik bir cihaz değil ki, bu sonu gelmeyen konferans konuşmasını dinlememek için düğmesine basıpta, sesini kapatasın, bu gibilerin...

Sanırım 2008 kampanyasında, dernek binamıza makine için ilan asılmıştı. Ahmet (ASLAN) baktım ki günler, haftalar ve aylar geçiyor biriken tutar artmıyor. Kampanyayı sürdüren arkadaşa,”gerekli olan ile biriken tutar arasında kaç euro var dedim: 400 euro dedi; indirin askıdan dedim ve 400 euro’yu verdim, dedi.” Sitemizin sağ sütunundaki kayan yazılarda, katkı sağlayanların isimleri yazılı.

İnsanlar bu böyle değil şöyle, şöyle olmalı derken, tasarılarının uygulanabilirliğini dikkate almıyorlar… Konuşuyorlar. Okul yapım sürecinde aklımda kaldığı kadarıyla bir dernek yetkilisi 435 posta kutusu var Fethiyelilerin, Berlin ve Münih hariç demişti. O halde 650 çalışanımız var mıdır diye sorulursa, fazlasıyla vardır diye cevap verilir.

Yukarıda sürekli projelerden bahseden şu arkadaşımızın pozisyonun testi için şu kurguyu yapalım… Yaşı büyük yada küçük olan bu 650 çalışan böyle bir iş için “bir” euro’sunu esirger mi? Esirgemez. Bu gibi insanlardan biri; öyleyse her çalışan bir defa bir euro versin, 650 euro bir araya gelsin, bundan sonra ben de Fethiyelinin bir işine tek başıma üç bin euro katkı sağlayacağım, dese inanır mısınız? Bu hesap, proje sizce gerçekleşebilir bir proje, tasarı, fikir mi? Bence değil. Halkımız ne der: “Dereye su gelene kadar kurbağanın gözü patlar…”

 

Bir başka örnek verelim. Mesela mezarlıklar için yapılan çeşme, sulama sistemleri, kaldırım taşları ile yol yapımı, çiçeklendirme  iş ve işlemeleri  hususunda, her oturduğu yerde muhalefet ederek: “yollar şuralardan gitmeliydi, çeşmeler buralarda değil şuralarda olmalıydı…” gibi başı sonu olmayan laflar eder. Durdurmak imkansız. Mezarlıklar konusunda toplanan yardım listelerine baktım ve yetkili birinden de sordum, beş kuruşluk katkı da yapmamış bu “yalnızca yaşı büyük” zat. Ona: beş kuruş vermedin de niye on kuruşluk konuşuyorsun, derseniz? Oda şeyi dik tutmak adına, siz bu çeşmeleri buradan çıkarıp şuraya, yolları da buralardan kaldırın şu şekilde yapın… vb. o zaman ben 500-1000 euro değil 10.000 euro vereyim, diyebilir.

Bu tiplere bende bir fıkra ile karşılık vereyim. “Adamın biri gümrükte bir çanta dolusu saat yakalatmış. Gümrük memuru: “bunlar ne,” demiş? Adam pişkince: “kuşyemi,” demiş. Gümrük memuru: “bunlardan kuşyemi mi olur,” deyince, adamımız: “Vallahi ben götürüp önlerine atacağım, yerseler.” demiş.”

 “Bu saatleri yiyecek” böyle kuşlar var mıdır?

  

Resmi kurumlar doğrudan mal ve malzeme olduğu gibi kimi zamanda nakti yardım da yapar. Bir kurumun yaptığı kişi başı nakti yardımların rakamlarını bilirim. Bu 400 ile 1000 tl arasındaki bir rakam, üç beş ayda bir. Yardım alan kişilerin bazılarını da tanırım. Bir gün iki şahıs geliyor, yardıma karar verecek yetkili yok. Beklerken öğlen oluyor ve ikisi de parkta birer kebap dürüm yiyorlar. Bunu da birileri görüyor ve bunları horlayan bir dille ifşa ediyorlar. Dürüm bugün 28.tl. Bu dürümü çok görüyorlar.

Deyim çoktur bizde, “Fakir fakirliğini bilse fakir olmazdı.” gibi. O fakirin öncelikli olarak tuza gaza ihtiyacı var; bu doğru, fakat o da insan senede bir iki kere dürüm yeme hakkı da yok mu, bu gibi insanların?

Değerli arkadaşım Ahmet ASLAN, sanırım 2022 de bana, eşinin kurban adağı olduğunu ve pandemi dolayısıyla bunu gerçekleştiremediğini, sonunda ise bu kurban parasını hayır olarak dağıtmak istediğini söyledi. Kurban bedeli olarak 300 euro göndereyim, ihtiyacı olanlar verelim dedi. Bende isim listesi gönderdim, kararı sen ver, dedim. Ben şunu şunu düşünüyorum dedim. Konuşmalarımın içerisinde 3 kişiye yüzer vermek yerine bozduralım, ellişer euro olarak 6 kişiye verelim dedim. Ahmet, “yok Aliseydi, madem bir hayır yapıyoruz alan sevinsin, üç isim olsun dedi.” Öyle yaptık. Verilen kişilere de, Ahmet’i gördüğünüzde yada yakınlarının yanında bu durumdan bahsedin ve teşekkür edin ki, hayrının dağıtıldığını bilsin dedim.

Bir kurgu(uydurma) yapıp Ahmet’e, 100 euro verdiğin falan, ertesi gün Malatya’ya gitti, damat traşı olmuş, ayakkabısını boyatmış, bir buçuk döner yemiş, bu akşamda eve iki bira ile gitti. Adam duldu, “bir dedikoduya göre” belki bu paranın iki üç yüz tl’sini de, şehirde “üç noktalı” bir alana harcamış olabilir desem. Ahmet yüksek bir ihtimalle, “helal olsun, bir insanı bir gün sevindirdim” der, kendisini mutlu hissederdi.

Adam batakçı değil. Ekmek, aş; elektrik su, kira vb. gerekli ve zorunlu bir insan için; fakat bu gibi insanların beylik deyimle “Felekten bir gece çalmaya” da hakları yok mu? Bu parayla yapamazsalar hangi parayla ve ne zaman yapacaklar bu bayramlık eğlenceyi?

 

Bir başka örnek. Sevip saydığım değerli bir insandır Yusuf abi. Aziz oğlu Yusuf Erol. Bir akrabası vefat ediyor, eşi olan hanım hiçbir maddi geliri olmadan, bir bakıma ortada kalıyor. Rahmetlinin sigorta kaydı var.  Bu abimiz gidip, eksik günlerini toplatıyor bedelini ödüyor. Kadını emekli ediyor. Ona bir güvence sağlıyor. Duyduğum kadarıyla, bu tutar 25-26 bin tl. 2020 yılında euro o zaman 6,6 - 6,8 arası. Yani dört bin euro denginde bir tutar bu.

Kimsesizlere kimse olabilmenin ne demek olduğunu, kimsesi olanlar bilmez. Onu onlara sormayın. Bunu kimsesizlere, çaresizlere, felek vurgunlarına, düşmüşlere soracaksınız. Çünkü bunun, en gerçekçi cevabını onlar bilir.

Hani denir ya: Adam buraya iki sitil bir mitil ile geldi; şimdi katarlara sığmaz servet sahibi oldu. Topluma bir faydası var mı? Yok. 

2022 ekim ayından bir örnek vereyim. H.K.’nun kapısana bir traktör kırılmış odun boşaltıldı. H.’ye: “kaça aldın dedim? 200 EURO verdim Aliseydi abi, oduncu daha fazla ederdi; fakat sana bu fiyat dedi,” dedi.. Bunu söylerken, ısınma konusunda bu yıl gönlü rahat ve gözleri parlayan, kendini güvende hisseden bir insan vardı karşımda.  Her ideal, proje gerçekleştirilebilir değildir. Topu taca atmayalım. Bu az şey mi?

 

 

Başkaları için, kamu, toplum yararı için bir şeyler yaptığınız oranda toplumda bir ağırlığınız ve varlığınız olur. Bir misal verelim. Rahmetli (Rebeyin) Battal YILMAZ. Allah rahmet eylesin. Ne zamanki toplum yararına olan alanlara, dolayısıyla okula, Cem Evine, Düğün Salonuna… vb. para harcamaya başladı, o tarihten sonra toplumda varlığı ile ön plana çıktı. Birileri, rahmetlinin cebinden çıkanların tamamı buralar gitmemiştir diyebilir. Bunda haklı da olabilirler. Fakat rahmetlinin cebinden çıkanın, önemli kısmı o alanlara harcandı. Burada anılmasının ve toplum nezdinde var olmasının sebebi bu.

 Eskiler, bu gibi hayırsever insanlara “anasına babasına rahmet” o, adam / kadın böyle bir insandı derdi. Demeye devam etmeliyiz ki, bu kişilerde çocuklarına yapıp ettikleri ile örnek olsun ve kendilerinden sonra, çocuklarının ( ve kendilerinin) yaptıklarından dolayı hayırla anılsınlar. Bunlar yüksek erdemlerdir. Önemli değerlerdir. 

Şahsiyetin oluşumu iki ana etmene bağlanır. Biri çevresel etkenler; diğeri biyolojik, genetik etkenler. Anne karnından, yirmili yaşlara kadar olan gelişim sürecinde, dış ve iç etkenlerden hangisinin etkisine kişi daha çok, baskın olarak maruz kalıyorsa, o yan bu şahsiyetin oluşumunda daha bir belirleyici rol oynar. Fakat; her halükarda iki yanın etkileşiminden meydana gelir şahsiyet.

 Aynı genetik yapıya sahip olmalarına rağmen(tek yumurta ikizi olup çocuklukta birbirlerinden ayrılan, ikizler üzerine yapılan araştırmaya göre), farklı bölge ve ülkelerde, farklı kültüre sahip ailelerde büyütülen tek yumurta ikizlerinin, şahsiyetinde farklı özellikler görülmüş. Yeme, içme, inanç, siyasi görüş… değerler ve hedeflere dair, farklılıklar tespit edilmiş.

Hatta, psikopat geni taşıyan bir insanın, katil mi yoksa bilim ve sanat adamı mı olacağı üzerinde çevrenin büyük, hatta belirleyici etkisi olduğu ileri sürülmekte. İnsanı insan yapan, beynin ön lobu dur. İnsanın ahlak, vicdan ve insanı duygulanım merkezi bu bölgede, amigdaladadır. Psikopatın beyninin bu bölgesi gelişmemiş, normalin oldukça altı yada sıfır seviyesindedir. Bu sebepten dolayı, bu kişiler korkmaz, acımaz, heyecanlanmalar. Bir insanı marketten almış olduğu tavuk gibi hiçbir heyecan duymadan doğrarlar. Kavga ve savaşlarda en ön planda korkusuzca, kurşunlara karşı yürürler. Fakat bu biyolojik kusurlu psikopatlar dahi iyi bir çevresel koşullarda, yetiştirilirse, bunlar arasında büyük bilim ve sanat adamları çıkabilir. Bir ameliyat yapacaksın, yani insana neşter vuracaksın, santimetrelik, milimetrik çerçeve de kesimler yaparken hem kanları göreceksin, hem de elin titremeyecek. Psikopat kesimden, kandan dolayı heyecanlanmadığından, kasaptan alınan eti doğramanın yada duvardaki bir çiviyi sökmenin sakinliği ile o ameliyatı, heyecan olmadan yapabilir.(Buna rağmen suça yönelme potansiyeli hep vardır, psikopatın.)

Şahsiyet(kişiliğin) oluşumunda iki ana faktörün belirleyici olduğu kabul edilir. Biyolojik, genetik faktörlere dair olan yan ile çevresel etkenlerin rolü.  Biyolojik(içsel) yanı ifade etmek için hulk, huy, cibilliyet, mizaç, fıtrat… gibi kavramlar ile ifade edilen yan;  çevresel(dışsal) etkenlere dair olan ise (mekan ve zamana göre değişen) öğrenilen ve öğretilen kültürel, tarihsel, inançsal, siyasal, örgün öğrenim/öğretim, gelenek, görenek ve adetler… ile ifade edilen yan.

Yukarıdaki hazırlığı, temellendirmeyi,  “çevresel faktörlerin” şahsiyetin oluşumu üzerindeki etkisinin altını çizmek için yaptım. Konuyu açmak için, ülkemizin önemli değerlerinden bir düşünce adamının anısını, biraz kurgulayarak aktarıyorum. Üstat: “Yarıyıl tatilinde aldığım karnemde ki kırık notları hile değiştirdim ve iyi notlara dönüştürdüm. Bunu ise ablama söyledim. Ablam anneme söylemiş. Akşam babam işten geldikten sonra ise yemekte annem de durumu aile ortamında babama söyledi. Babam bunu işitince: “Hanım… hanım sen ne diyorsun?.. Bir Cündioğlu, böyle şey yapmaz. O çalışır, çabalar hakkıyla iyi notlar alır ve her yıl sınıfını iyi derece ile geçer”dedi, diyor. Bu gibi durumların yaşanmasının ardından, bir süre sonra babam bir kıssa, bir hikaye anlatırdı. Anlatılan hikayedeki adamın biz olduğumuzu ve o hikayedeki adamın değerlendirilmesinin de, bizim değerlendirilmemiz olduğunu anlardık, diyor. Cündioğlu, ailenin soyadı. Rahmetli öyle bir: “siz bir Cündoğlu’sunuz,” derdi ki, sanki yüzlerce kişiden oluşan bir aşiretten ve onların asırlık gelenek ve göreneğinden bahseder, gibi söylerdi bunları. Oysaki sağdan saysan beş altı kişiden oluşan küçük bir aileydik,” diyor.

Hatırlayalım: Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur. Yada: Bir Türk cihana bedeldir, ibarelerini. Gerek aile, gerekse ulus, devlet kuruluşundaki dil benzerdir. Çünkü; camialar(topluluk), cemiyet(toplum-devlet) ler mitos ile ile kurulur. Yani hikayeler ile. Hikayeler inançlara, inançlar alışkanlıklara, alışkanlıklar ise yaşantılara dönüşür. Hikayeler, muhayyile ile oluşturulur ve duygular ile pekiştirilerek inançlaşır.

 Böylelikle kişilerden başlayarak ailelere, kabilelere, her türlü topluluklar ile ülkenin tamamını kapsayan topluma ortak bir kimlik verilmeye çalışılır… O zaman ve mekanda itibar gören, inanç ve düşüncelerden esinlenerek bir değerler zemine dayandırarak insanlara- aile, topluluk ve toplumlara- yüksek bir ortak hedef verilir. Biz bir Cündioğlu’yuz, Sefer oğullarıyız, Ateş oğullarıyız, Fenerbahçeliyiz, X partiliyiz, Müslümanız, Türküz, Almanız… gibi.

 

Biz (...) dürüst insanlarız- tırnak içerisindeki üç nokta yerine soyadınızı vb. koyabilirsiniz. Böyle diyer diye bir aile kültürü oluşturabiliriz. Hakka ve hukuka riayet ederiz. Elimizle koymadığımız almayız,  Sırrı faş etmeyiz.  İki yüzlü olmamaya büyük özen gösteririz. Bizim ailenin sofrası yerdedir. Bir kuru ekmeğini dahi bir başkasıyla paylaşmayı sever. Kimsenin malında, namusunda gözü yoktur. Toplumun yararını kendi yararının önünde görür. Çalışkandır. Çalışır çabalar kazanır, kazancını bir kısmını da öksüzle yetimle muhtaçla paylaşır…  diyerek örnekleri çoğaltabiliriz.

Bu gibi ilkeler, değerler ve hedefler, “ben insanım” diyen her insanda olması gereken erdemler değil midir? Anam, babam ve ben ve -diğer insanlar-yakınlarım böyle olsalar, ben onların bu özellikler ile gurur duyarım. Kim istemez böyle böyle olmayı?..  Bunlar aklidir, ahlakidir, inançsaldır, ideallere dairdir, her insanın içerisinde olmasını arzuladığı uktedir, özlemdir… Özetle insansaldır!

İneğin, kedinin, köpeğin, maymunun… bazen övünerek kendimizi benzettiğimiz ormanların kıralı aslanın, insana dair söyediğimiz vasıfları var mıdır? Mesela aslan çiftleşirken bir ahlaki kuralı dikkate alır ve bu işi gizler mi, aslanda vicdan, adalet, hakkaniyet, paylaşımcılık, kendini aslan türünün istikbali için bir amaca feda etmek gibi idealleri ve hoşgörü, nezaket, zerafet, terbiye, edep… vb adab-ı muaşeret kuralları var mı? Yok… Yok çünkü, ormanların kralı da olsa aslan, “hayvandır.” İnsan mertebesinde değildir.

Erkek aslan ne yapar? Avlanır, yer içer, dinlenir, uyur uyanır, dönemi geldiğinde çiftleşir ve böylelikle - diğer bütün hayvanlar gibi- türünün devamını sağlar. Onun cenneti budur… Gün gelir emri hak vaki olur ve bu dünyaya gözlerini yumar aslan baba…  Her halde çocukları rahmetli için şöyle der: “Doyasıya yedi içti; bir eli karacada bir eli ceylanda idi. Ağzının tadını bilir di. Yakaladığı avları önce kendi yerdi, tıka basa! Kendisi doyup usanıp avı bırakmadan yada zorla, boğuşarak  diğerleri bu avdan, pay alamazdı.  Rahmetlinin “elinden” sayısını hatırlamadığı kadar çok, nice “buluğa yeni ermiş” ve nice altın yeleli “yetişkin” dişi aslanlar geldi… geçti. Atamızın gözünde hiç bir şey kalmadı, hiç bir şey. Dolu dolu yaşadı. Rabbim gani gani rahmet etsin. Toprağı bol olsun; ışıklar içerisinde yatsın!.. Basbayağı aslandı. Aslan gibi yaşadı ve aslan gibi öldü.

Koç içinde, koyun içinde, boğa içinde, inek içinde, horoz içinde, tavuk içinde benzer şeyler söylenebilir. Fakat insan hayatı bundan ibaret olamaz… İnsan kendine bundan ibaret bir hayatı yakıştırmamalı. Yakıştırırsa kendisini koç - koyun, tosun - inek, horoz - tavuk… mertebesine indirmiş olur…

Dikkatinizi çekerim, aslan yalnızca kendisi için yaşadı. Aslan gibi yaşayan insanlar, aslandan farklı olarak -geriye- taşınır, taşınmaz ve nakit bırakır. O da mecburen kendi varislerine kalır. Kendilerinin hayrı -yalnızca- kendilerine olan bir daire içerisinde dönüp, bu dünyaya bir biyolojik canlı olarak gelir ve geriye bunlar “bedenlerinin yapısından dolayı” biyolojik atık bırakarak giderler.

 

İnsan, kendi varlığının ve kendi dışındaki türünün-insanların- ve içinde yaşadığı dünyanın, alemin (ve bunların geçiciliğinin -değişim ve dönüşümünün-, dolayısıyla zamanın) farkında olan ve hayatın anlamının kendi hayvani yanını tanıma ve bunu aşan, diğer insanlar ve bütün alemle, onları da gözeterek uyumlu bir şekilde yaşamak olduğunu kavrayan tek -ussal- canlıdır. Bu ise insanın, kendisini düşünmekle birlikte diğer insanların yararını, havanın suyun, taşın toprağın dengede olabilmesinin gereği olarak, onun kendine bir hedef oluşturmasına ve bu hedef için gerektiğinde fedakarlık yapmasını zorunlu kılmakta.

Üstadın babası: “Bir Cündioğlu böyle yapmaz: o bir Cündioğlu” derken,  aile üyelerine olduğu gibi kendine de bir rol atıyor. Ayağını üzerine bastığı sağlam  bir zemin ve bu değerleri referans alarak oluşturulan bir hedef, ideal ile -kendisini ve ailesini- angaje ediyor. Bunu dillendirerek, uygulayarak ve uygulamayı kontrol ve disipline ederek, topluma bir irade beyanında bulunuyor. Kendi özünden kaynaklanan bir motivasyonla, fiille toplumla bir akide giriyor.

 Öğrenme sözden çok uygulamayla, rol model olmakla gerçekleşir. Fille ve yapıp edileni iyi duygular ile ifade ederek pekiştirmeyle kalıcılaştırılabilir… Kişi kendisine (ailesine) sürekli bunları telkin ederek kendi(leri)ni dönüştürüp, ailesine ve çevresine örnek oluşturabilir.

Biz (...), deyip kendimizi iyi duygu ve düşünceler ile anılan, bu gibi değerler ile tanımlayarak yaşayan ve sonunda ise anlamlı bir mazi bırakarak bu dünyadan göçen bir insan yada “o ormanların kralı aslan gibi yaşadı ve geriye yalnızca biyolojik bir atık bıraktı, gitti” dedirtebiliriz. Aslanın böyle bir seçeneği yok; fakat insanın var. 

Karar bize kalmış…

 

Aliseydi

Ocak 2023 / Fethiye  |  Bu haber 10960 defa okunmuştur.

Güncel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Bir hayrın ve bir hayırsızlığın hikayesi.

Bir hayrın ve bir hayırsızlığın hikayesi. Bir hayrın ve bir hayırsızlığın hikayesi.

Anneler Gününüz Kutlu Olsun - Fethiye Muhtarı İsmail İNCE

Anneler Gününüz Kutlu Olsun - Fethiye Muhtarı İsmail İNCE Anneler Gününüz Kutlu Olsun - Fethiye Muhtarı İsmail İNCE

Anneler Günü Kutlu olsun Bütün Annelerin - Malatya FETHİYE

Anneler Günü Kutlu olsun Bütün Annelerin - Malatya FETHİYE Anneler Günü Kutlu olsun Bütün Annelerin - Malatya FETHİYE

Bugün Ahmet Benim, Dünkü Ahmet Değil

Bugün Ahmet Benim, Dünkü Ahmet Değil Bugün Ahmet Benim, Dünkü Ahmet Değil

Mer. İbrahim ÇAĞLAR'ın Defin Süreci - Malatya Fethiye

Mer. İbrahim ÇAĞLAR'ın Defin Süreci - Malatya Fethiye Mer. İbrahim ÇAĞLAR'ın Defin Süreci - Malatya Fethiye

Meclis Üyesi Hamit KARAOĞLAN Mazbatasını aldı - MALATYA - Battalgazi

Meclis Üyesi Hamit KARAOĞLAN Mazbatasını aldı - MALATYA - Battalgazi Meclis Üyesi Hamit KARAOĞLAN Mazbatasını aldı - MALATYA - Battalgazi

Yazıhan'ın Yeni Belediye Başkanı Sayın Av. Abdulvahap GÖÇER'in Fethiye Ziyareti

Yazıhan'ın Yeni Belediye Başkanı Sayın Av. Abdulvahap GÖÇER'in Fethiye Ziyareti Yazıhan'ın Yeni Belediye Başkanı Sayın Av. Abdulvahap GÖÇER'in Fethiye Ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Çankaya Belediye başkanı seçilen Hüseyin Can Güner, Fethiyeli

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Çankaya Belediye başkanı seçilen Hüseyin Can Güner, Fethiyeli Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Çankaya Belediye başkanı seçilen Hüseyin Can Güner, Fethiyeli

DUYURU: DOĞALGAZ ABONELİK İŞLEMLERİ

DUYURU: DOĞALGAZ ABONELİK İŞLEMLERİ DUYURU: DOĞALGAZ ABONELİK İŞLEMLERİ

Fotoğraf Makinesi Kampanyası ( 2008-2012-2015 )

2008 – Ahmet ASLAN: 400 EURO

2008 – Diğer arkadaşlar: 600 EURO

2008 – Toplam: 1000 EURO

Bitti

2012 - Seyit  ÇAĞLAR : 30 Euro  

  2012 - Aliman SEVİM : 40 Euro

  2012 - Ali ASLAN : 10 Euro

  2012 - Hasan AĞKAYA : 20 Euro

  2012 - Ali ALTUNOK :20 Euro

  2012 - Ali İhsan GÜLER : 50 Euro

  2012 - Metin ÖKSÜZ : 30 Euro

  2012 - Naki ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Rıfat ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 - Hüseyin ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 -Murat İLHAN

           (Zeynal oğlu):50Euro

  2012 - Fatma İLHAN

           (Hasan Kızı):10 Euro

  2012 -Zeynep KORYÜREK:20 Euro

  2012 - Elif GÜN :10 Euro

  2012 - Piri İlhan

          (Minnet oğlu):30 Euro

  2012 - Hüseyin YILMAZ

         (Güldalı oğlu):30 Euro

  2012 - Turabi TEMİZ : 20 Euro

  2012 - Hikmet GÜLER : 40 Euro

  2012 - Hüseyin İLHAN

           (İbrahin oğlu):20 Euro

  2012 - Hasan ÇEVİKER : 10 Euro

  2012 - Zeynep GÖÇER : 20 Euro

  2012 - Necmettin ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Sultan AKKOYUN: 50 Euro

  2012 - Ali Ekber PEKTAŞ : 20 Euro  

  2012 - Yusuf ALTUN  : 20 Euro

  2012 - Mehmet İNCE : 15  Euro

  2012 - Mustafa(Vaylo)

             OLGUN:50 Euro

  2012 - Ahmet OLGUN : 50 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN :10 Euro

  2012 - Aliseydi UÇAR : 50 Euro

  2012 - Veli ÇAĞLAR  : 10 Euro

  2012 - Fahri ÖKSÜZ  : 20 Euro

  2012 - Kasım YILMAZ : 50 Euro

  2012 - Kadir ÇAĞLAR : 20 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN

             DEDE:10 Euro

  2012 - Hacı ÖZSEVİM : 20 Euro

  2012 - Duran AYDOĞAN:30 Euro

  2012-Hüseyin Rahmi

          ÖZTÜRK:50 Euro

  2012 - Ahmet ÖZTÜRK (Köln):30 Euro

  2012 - Vahap ÇEVİKER :10 Euro

  2012 - Kenan GÜVERCİN : 10 Euro

  2012 - Sezai ALTUN : 10 uro

  2012 - Bektaş AKŞAHİN : 20 Euro

  2012 - Veli İLNCE : 10 Euro

  2012 - Ziyade ŞENKAYA : 10Euro

  2012 - Hasan KARAGÖZ :10 Euro

  2012 - Hasan AKDOĞAN : 10 Euro

  2012 - Hüseyin AKDOĞAN 10 Euro

  2012 - Turan GÖÇER : 10 Euro

  2012 - Cengiz SEVİM : 20 Euro

  2012 - Bektaş Hacı AKŞAHİN:10 Euro

  2012 - İsmail AĞKOÇ : 20 Euro

  2012 - Aliekber AKKAYA : 20 Euro

  2012 - Erdinç ASLAN : 10 Euro

  2012 - Ali ARKADAŞ :10 Euro

  2012 - Hasan (Fikriye)

             ÖZACAR:20 Euro

  2012 - Ahmet KAYGUSUZ

           (Arguvan’lı):10 Euro

  2012 - Avades ALTUN

            ( Der. Bşk.):50 Euro

  2012 - Havaşin MARKET

             (Arguvan’lı):20 Euro

  2012 - Hasan ÖKSÜZ : 10 Euro

  2012 - Haydar ER

            (Müslüm oğlu):50 Euro

  2012 - Tamam SOFU :10 Euro

  2012 - Musa ÇİFTÇİLER: 10 Euro

  2012 - REISE BIRO

     Firat, Ober-Ramstadt :20 Euro   

  2012 - Vahap ASLAN(Culfalı): 30 Euro

  2012 - EURO SÜPER MARKET

             DARMSTADT:20 Euro

  2012 - Hüseyin ER (Köln) : 50 Euro

  2012 - Vedat ÇALIŞKANOĞLU: 5 Euro

  2012 - Kamber ÇAKMAK : 5 Euro    

  2012 - Hüseyin AYDOĞDU

            (Şahin oğlu): 50 Euro

  2012 - Meliha YÜCEL : 50 Euro

  2012 - İsmail SEVİM

  (Haydar oğlu): 20 Euro

  2012 - Necati-Zekine KILIÇ :20 Euro

  2012 - Erdal ÇALIŞKANOĞLU: 20 Euro

  2012 - Hüseyin ÇALIŞKANOĞLU

           (Süleyman oğlu) : 20 Euro

  2012 - Yılmaz GÜLER: 20 Euro

  2012 - Mehmet AKDOĞAN:20 Euro

  2012 - Bektaş ile Hünkar

             ALTUN: 80 Euro    

  2012 -  TOPLAM : 1915 EURO  

   Bitti

2015 - Eski bozulan makinenin

           sigortasından alınan:75 EURO

2015 – Aliseydi KARGIN : 50 EURO

2015 – Erdoğan BIÇAKCIOĞLU : 50 EURO

2015 – Sefa ALTUN : 50 EURO

2015 – Murat İLHAN

(Sarhoş amcanın torunu):50 EURO

2015 – Abbas PEKTAŞ

(Yusuf oğlu): 50 EURO

2015 – Yusuf ALTUN : 30 EURO

2015 – Merdan ŞENOL : 50 EURO

2015 –  Hasan ALTUNOK

(Hüseyin&Hatice oğlu) : 20 EURO

2015 – Abbas KORYÜREK : 30 EURO

2015 – Hasan KARAKOÇ

 (Donjuan'ın oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri SOFU : 10 EURO

2015 – Haydar GÜN : 50 EURO

2015 – Hacı ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Abbas ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Ali Ekber AKŞAHİN : 20 EURO

2015 – Veli İNCE : 10 EURO

2015 – Ali Agırdemir (Köln): 50 EURO

2015 – Kasım YILMAZ : 50 EURO

2015 – Hüseyin YILMAZ

(Filip - Fattey bibini torunu):50 EURO

2015 – Hüseyin ÇİFTÇİLER : 50 EURO

2015 – Avades ALTUN : 50 EURO

2015 – Ali İhsan UÇAR : 25 EURO

2015 – Seyit ÇAĞLAR : 20 EURO

2015 – Hüseyin AKKAYA

( Yeter Oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri İLHAN : 50 EURO

2015 – Haydar ER : 50 EURO

2015 –  Hüseyin ÇAVUŞ

(Igdırlı):10 EURO

2015 – Naki ÖZSÜZ : 20 EURO

2015 – Mesut  İLHAN : 20 EURO

2015 – Hüseyin ÖKSÜZ

(Naki oğlu) : 20 EURO

2015 – TOPLAM : 1075 EURO

Bitti

2012 - Sayfası…

2015 Sayfası…


Fotoğraf Makine Kampanyası -2021

2021 - Ahmet ASLAN: 500 EURO; 2021-Ali ŞEN “Arguvan”: 500 EURO; 2021 – Zeynal AKDOĞAN: 200 EURO;  2021 – Ali ÖZACAR: 50 EURO; 2021 – Vahap İLHAN: 50 EURO; 2021 – Vedat İLHAN: 50 EURO;  2021 –Robert YANAR: 50 EURO; 2021 – Can YANAR: 50 EURO; 2021 – Özkan ÇAKIR: 50 EURO; 2021 – Ecevit ÇAKIR: 50 EURO; 2021 – Erol YILMAZ: 50 EURO; 2021 – Abbas YÜCEL: 50 EURO; 2021 – Metin İLHAN: 50 EURO; 2021 – Hüseyin ÖZİLHAN: 50 EURO; 2021 – Zeynal ÜSTÜNER “Arguvan”: 100 EURO; 2021 – Eyüphan AKDOĞAN: 50 EURO; 2021 – Hüseyin AKDOĞAN: 50 EURO; 2021 – Hüseyin ŞENOL: 50 EURO; 2021 – Ali Ekber GÜLER: 50 EURO; 2021 – Hüseyin YILMAZ-Ali oğlu-: 50 EURO; 2021 – Oktay TURAN “İğdirli”: 50 EURO; 2021 -  TOPLAM:2150 EURO; 2021 – Latife ile Hüseyin GÜN “İstanbul” 1 ad. Video çekim için aydınlatma LED:1250.TL. ; 2021- Yusuf EROL: 200 TL; 2021 – MAKİNE VE LED AYDINLATMA ALINDI. KITILIMCILARA TEŞEKKÜR EDERİM. www.aliseydi-sevim.com

Bilgisayar Alımı : 650 Euro - 2022

Almanya Ober-Ramstad'dan, isminin açıklanmasını istemeyen Değerli bir arkadaşım: 650 EURO     Seyit ÇAĞLAR arkadaşımın öncülüğü ile. İkisine teşekkür ederim.

DUYURU TAKVİMİ

HARİTA: MALATYA FETHİYE

Aliseydi SEVİM Aliseydi SEVİM
Hele bakın gömleğimiz ne taraftan yırtılmış?
Aliekber Pektaş Aliekber Pektaş
Gül-güle büyük, efsane insan, lider: Fidel Kastro
Seyit Çağlar Seyit Çağlar
DAR AGACINA ASTILAR SEYIT RIZAYI,NEYLEYIM – Seyit ÇAĞLAR

LUZÜMLÜ TELEFONLARKınay Çiçekcilik: 0 422 323 86 76
Kınay Çiçekcilik: 0 542 368 10 03

Karmen Çiçekcilik:0 422 323 10 84
Karmen Çiçekcilik:0 542 210 16 69

Sahan Yemek: 0 422 325 29 30
Sahan Yemek:0 530 227 02 79

Orhan Yemek: 0 422 336 88 22
Orhan Yemek: 0 533 720 20 09

Gülüstan(Sevim) Kuaför: 0 422 322 81 65
(Aliseydi) Karakaş Emlak: 0 422 324 20 60

Yazıhan Belediyesi: 0 422 751 40 54
Kaymakamlık Makamı: 0 422 751 42 12
Yazıhan Maliye: 0 422 751 41 12
Yazıhan Tapu: 0 422 751 42 00
Yazıhan Hastahane: 0 422 751 41 05
Yazıhan Nüfus: 0 422 751 42 30

Ziraat Bankası /Yazıhan:  0 422 751 44 03
Emlak / Nihat GÜLER: 0 422 325 15 34
Mobil: 0 532 794 24 02

Yazıhan Emlak / Kaya Emlak
Süleyman KAYA: 0 537 380 05 04

MASKİ
Malatya Su İdaresi
Arıza: 185
Genel Müd. :377 74 44
444 51 44

Elektrik Arıza
444 91 86

Telefon Arıza ve Bilgi
444 1 444

İnternet Arıza

444 1 375FACEBOOK

Sık Sorulan Sorular

Sitemizin güncellenmesi devam etmekte.

2011 yılından bu güne kadar olan veriler işlendi; Açılmayan videoların sebebi, o videoların bulunduğu hesabımızı Youtube’nin silmesinden dolayıdır.

2011 yılı öncesine ait olan verilerin işlenmesi zaman alacak. Fakat hemen hemen geçmişe ait olan resimlerin tamamının kopyası var. Yakında onların tamamına nasıl ulaşacağınız açıklanacaktır.

Aradığınız eski haberleri bulmak için: Sayfamızın üst ve alt kısmındaki menüde “Arşiv” linkini tıklayınız. “Anahtar Kelime” karşılığına aradığınız haber başlığından bir iki kelime yazın, “Haber Ara” yı tıklayın.

Aradığınız kelime başlıkları sıralanacaktır. Büyük harfle aradığınızı bulamazsanız, küçük harflerle yazın.

Başka bir yolla “Google” ye yazıp arayın. Google sitemizdeki haberi bulur. Bütün bunlara rağmen aradığınız bulamazsanız,

Sitemizin alt ve üst kısmındaki "İletişim" menüsünü tıklayıp, bana mesaj gönderiniz.

Yazar isimlerinin sıralanması otomatik olarak, en son yazan yazarın en üste gelmesi şeklinde oluşmaktadır

Site Sloganımız: 2005 - 2024

2005 &  2024
www.aliseydi-sevim.com
aliseydisevim@gmail.com 

Otobüs Seferleri

                     OTOBÜS SEFERLERİ

         MALATYA                               FETHİYE

                                                          06,10

          07:15                                       08:30

          09:45                                       11:00

         13:30                                        14:45

         16: 00                                       17:00

         18:30                                        19:45

Tüm videolar

  Prof.Dr. Sinan CANAN
 

Prof.Dr. Sinan CANAN

İzlenme:7556

   
  Mutlu Olmak: Özgür Bolat at TEDxIhlasCollegeED
 

Mutlu Olmak: Özgür B

İzlenme:7602

   
  Prof. Dr. Acar BALTAŞ
 

Prof. Dr. Acar BALTA

İzlenme:7048

   
  DOĞA İÇİN ÇAL 4 - ALYAZMALIM SELVİ BOYLUM - HD
 

DOĞA İÇİN ÇAL 4 - AL

İzlenme:17440

   

Ayın Şiiri


Şerefle bitirilmesi gereken en asil görev hayattır.


Bir lokma ekmek ( ve zevk) için şerefini çiğnetmeye;


bir anlık eğlence için servetini tüketmeye,


bir zamanlık mevki için el ayak öpmeye,


insanları ezip geçmeye,


günlük menfaatler için onurunu terk etmeye,


bir kısım insanlara kızıp


tüm insanlara düşman olmaya değmez bu hayat!Can Yücel


Mydeign Haber Temaları -http://habersitesikur.tk

Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
Ekstrafikir.com mydesign haber temasıdır.