AKTÜEL TARİHÇE EBRULİ ALMANYA ANTALYA DÜĞÜNLER OKUL DUYURU BAŞSAĞLIĞI ÖZEL HABER
Malatya Fethiye'de Bahar Manzaraları - 17 Nisan 2021Tarih 21 Nisan 2021, 20:16 Editör: Editör Aliseydi SEVİM

Malatya Fethiye'de Bahar Manzaraları - 17 Nisan 2021

 Almancılaaar, Almancılaaar... Fethiye'ye Bahar geldi, siz yine gelmediniz!Resim albümünü izlemek için bu satırı tıklayınız.

Bu gün gündüz hava sıcaklığı bana göre 25 cc kadardı. Akşam 19 gösteriyor, metoroloji. Dışarıda halı kilim yıkanır ve ceketsizde dolanılır oldu. Sobalar çıkarılmya başlandı. Köyde ki ortam, şehirlere göre daha sıcak. Onlar dışarı çıkamazken biz rahatız. Fakat, kalabalık eski şen günleri özlemiyor değiliz. Hani derler ya: Burnumuzda tütüyor o günler. Elbetteki tekrar gelecek.

Bu resimleri ve videoyu, bizim evinden önünden Nurali Baba'ya doğru giden yol ve kenarlarındaki bahçe ve tarlalarda çektim. Evden çıktım giderken dikkatimiz çekti, yürüdüğüm bu güzergahın sağında ve solunda bulunan bahçelirin, benim hatırladığım en eski sahipleri kimlerdi? diye. En erken tarih olarak 1970'lerdeki, sahiplerini hatırlıyorum.

Mesela Havuzun önünden Nurali Baba Türbesine doğru olan bahçeliri sağlı sollu sıralayalım. Hatırlayabildiklerimi lakabı ve isimleri ile hatırlayamadıklarımı da yalnız isimleri yada yalnız lakabları ile yazacağım. Bizim sıramız geldiğinde bizimde lakabımızı yazacağım. Bu bahçelerin  sahiplerinin bazılarının ise ikinci sahipleri dahi yaşamıyor. Fakat ben hatırladığım en eski tarih olarak1970'lerde ki sahiplerini burada yazıyorum.

Havuzun altındaki üçlü bahçe. Acarın kızı Sultan, Ahmet( Ağa) İLHAN ile Mustafa İLHAN( Çolak Mustafa), İbrahim İLHAN(Ağanın İbrahim), Alhasın Yusuf, Hüseyin YÜCEL(Fidanın Hüssük), Köpük, (Deli Hanımın) Esme AKKOYUN, Satı EROL(Çiniğin Satı), Süleyman ÇALIŞKANOĞLU(Silikko), Emir, Celil PEKTAŞ(Cellaloğ), (Kulunun)Hasan SEVİM, (Kulunun)Hüseyin SEVİM, Süleyman ÇAĞLAR(Postacı), (Hacı Minnet)Minnet PEKTAŞ, (Kepeneğin)Hasan PEKTAŞ, Şemşi bibi, (Kepeneğin)Garip PEKTAŞ, (Coklamın) Hasan PEKTAŞ, (Coklamın) Bektaş PEKTAŞ, Satı İLHAN-Bu bahçeye Pirinin yada Kalenderin İhsan'ın da derlerdi.-Hasan PEKTAŞ(Afganlı), Abidin ŞENOL(Kekeç Abidin), (Daloğun)Hüseyin SEVİM, (Dalağun) Yeter SEVİM, (H. Koyunun)Mustafa SEVİM, (H. Koyunun)Battal SEVİM, Güccük Muhtar, (H. Koyunun)Adıgüzel SEVİM, (Topal Yusuf yada Tozlu) Yusuf SEVİM;

(Yazmaktan imtina ettiğimden lakabı yazmadım.)Gazi - Nazife ÜLGER, (Kör Hüssük)Hüseyin KARAKAŞ,  Cahir SEVİM, Öksüz bibi, Musa YOLDAŞ, Hıdır GÜLŞEN,  (Kolu Kısa) Mehmet ALTUNOK, Annoğ ALTUNOK, (Çavuş-rahmetli Fatma abla bir lakap daha takmıştı; fakat yazamıyorum.)Aliseydi AĞKILIÇ, (Kadeferin) Yusuf AKYILDIZ, (Pirinin) Fatma İLHAN, (Garip Çavuşun) Mustafa ARKADAŞ, Garip ARKADAŞ, (Çırıl)Cafer ARKADAŞ, (Oğlu Duman Haydar'dan korktuğumdan yazamıyorum.)Yusuf AĞKILINÇ, (Hallikgoğ)Halil AĞKOÇ, (Şıpşıp)Hüseyin GÜN, (Gemikçinin) Musa ÇİFTÇİLER, (Alicoğun) Hüseyin DELİKAYA, Haydar GÜLER, Nuriye İLHAN;

Gazi Gölü civarı: (Cıldır) Hüseyin ÖZSEVİM, (Camanın) Sultan YUMUK, (Cura) Yusuf ÇAĞLAR, (Dada) Mercan KARAOĞLAN, (Cöne) Zehra AKKOYUN, (Alibalının Mamoğ) Mehmet BALCIOĞLU, İsmihan ÇAĞLAR,

Bir kaç anı aktarayım. Yaşanmış yani. Darılmaca olmasın.

Bir akşam dedemler gitmiştim. Akşam karanlığı basmış lambaların yakılma zamanı gelmişti. Odaya girdim, dedem(Geçinin Mustafa) ve komşusu ve akrabamız (Sebet)Süleyman amca. Biri makatın bir köşesinde, diğeri diğer köşesinde dizlerinin birini katlayıp karınlarına dayamış oturuyor ve heyecanlı heyecanlı mühim olduğunu sezdiğim bir şeyler konuşuyorlar. Oysa o gün, Süleyman amca eşi (Cöne)Zehra teyze ile kavga etmiş ve ona: "Sen benim anam bacımsın, artık bu evlilik bitti" deyip, evi terk edip dedem gile gelmiş.  Akşam yemeği zamanı geldiğinden, Cöne bibi akşam yemeğini hazırlamış ve kocasını çağırmaya geldi. Kapıyı tıklatıp dikkati çektikten sonra gülümseyerek: "Abi, akşam yemeği hazır, hadi evimize gidek," der demez Süleyman amca öfkeyle kalktı "kes o..." diye salladı, Cöne bibi güle güle kaçtı, büyükler araya girdi  ve sonunda Süleyman amca akşam yemeğine değilse de o gece eve döndü. (Allah rahmet eylesin.)

1970'lerde Adığüzel abi Almanya'da. Birgün akrabası ve iş arkadaşı olan (Yakubun) Hüseyin'e: Hüseyin ben Türkiye'ye döneceğim, diyor. O da, "bu fırsat ele geçmez. İşinde iyi, maaşında. Buradaki hayatı orada bulamazsın Adıgüzel," diyor. Bunun üzerine Adığüzel abi: "Ahmetcenlilerin ağası kalmadı, ben gidip ağa olacağım," diyor.  Hüseyin abi bu söz üzerine:" Adığüzel, olacaksan evinin ağası ol, ne yapacaksın Ahmetcenlilerin ağalığını?" diyor, fakat Hüseyin abinin sözü işe yaramıyor.(Allah rahmet eylesin.)

Köroğlu: Silah çıktı, Mertlik bozuldu, demiş. Kapitalizm ve Alman parası çıkınca ağalığında bozulacağını, yok olacağını Adı güzel abi görememişti.

(Alibalının Mamaoğ) ile babam müsaip kardeş. Buna rağmen çocukların kavgası yüzünden büyükler olarak çok kavga ettik. Yine böyle bir durumda bir savaş başladı. Onlar kalabalıktı. Baskına uğrayıp eve sığınan bizdik. Bağırıp çağırmaları yukarı mahalleden duyan Urkuya halam neler oluyor diye aşağıya doğru geliyor. Geliyor ki: rahmetli Mamoğ amca dutun dibinde, küfrediyor. Gözü görmediğinden o(Mamoğ amca) bizim kapıya kadar gelemiyor. Urkuya halam da durumu bilmiyor: "Mamoğ amca neler oluyor kime küfür ediyorsun?" diyor. Mamoğ amcanın gözü görmediğinden halamı da tanımıyor. "Allah ne olur beş dakikalığına bir gözümü aç ki gidem de şu Hüsniye(Anamı)yi bir şey... edeyim," diyor Bunun ardından halam durumu anlıyor, kiminle kavga edildiğini ve "kes sakalına..." diye saydırıyor. (Allah rahmet eylesin.)

Sonra ne oluyor. Üç gün sonra çocuklar beraber oynamaya başlıyor, bir iki ay içerisinde büyükler bir birbirleri ile tekrar konuşmaya başlıyor ve dostluk, komşuluk ilişkileri hiç bir şey olmamış gibi, yeni bir kavgaya kadar sürüyor.

Dada Mercan ile Deli Hanımın Esme kavga ediyor. Küfrün bini bir para. Kadir amca ise evden çarşıya gidiyor. Kadir amcanın çarşıya gittiğini görünce, biri diğerine: "Kadiir, Kadiiir... (Ap açıkbir  dille)Gelde şunu şey... et," diyor. Diğeri de : "Hayyt, ben Kadirin babasının sinine..." diye, sallıyor bol kepçeden. Bunun üzerine Kadir amca, sakin sakin geliyor ve "G... verenler ben size ne ettim ki, babama küfür ediyorsunuz? diyor. Küfreden ise "şu  o... böyle böyle dedi, bende kızıp öyle dedim, kusura bakma Kadir," diyor.(Allah rahmet eylesin.)

Sonuç. Böylesi bir hararetli kavgadan dolayı dahi üç gün sonra taraflar barışıyorlar. Kızınca göz önünü görmez, Allah verdi ise sallarız, dünkü koru komşu ve can dostumuza. Fakat bu küfürler ve esip gürlemeler bir tür şişenin gazını almak gibiydi. Her iki tarafta bu topları atar, cephaneler biter ve barış masası ortaya gelirdi. "Ne yağmur yağmış, ne gök gürlemiş."

Şimdi toplamı bir arsa büyüklüğünde olan bir bahçe var. Baba vefat edince üç varise kalıyor bu bahçe. Kardeşler bu bahçeyi paylaşınca sınır belirlemek gerekiyor. (Eskiden)Bahçe sınırlarına iğde ağacı dikerek ve aralarını doldurup kuşak çekerek bu  sınırlar tespit edilirdi. Bahçe sınırlarına dikilerek oluşturulan çalılardan bu çite,  burada "siyeç" denir. Kardeşin biri alır eline bir çalı parçasını sınır olarak tahmin ettiği yere yere dikmek ister. Diğer kardeşi, bir karış ötesini gösterir ve öteye dikmesini ister. Bir karış öteye mi yoksa beriye mi siyeç dikilecek hususunda bir kavga başlar. Kardeşlerden biri orağı kardeşine bir sallar ve isabet ettirir.

Bu olayın ardından araya başka büyükler girer ve sınır tespit edilir. Bir süre sonra tekrar barışılır. Bizde deyim çoktur: Kardeş kardeşi atar, yar başında tutar. Kardeş kardeşi bıçaklar, geri döner kucaklar...

Birde hoş bir anı anlatayım. Sanırım 1970'lerin başı yada altmışları sonu idi. Köyümüze elektrik ilk olarak gelmişti. Evlere elektrik tesisatı döşeniyordu ve herkes bir sevinç ve heyacan içerisindeydi. Herkes evlerine elektrik almak istiyor. Fakat kimin eşi gurbette, kimin şu an parası yoktu. Rahmetli amca oğlu (Daloğun)Ali SEVİM Almanya'dan izine gelmişti. Köyümüze gelen ve elektrik tesisatı döşeyen Aydın ustaya, şu şu şu evlere elektrik tesisatı döşe parasını vereceğim, demişti. Kendileri, bizimki dahil beş eve eletrik tesisatı döşetmişti. Hısım akraba, koru komşuyuz, ilerde onlarda bana öder diye, tereddüt etmeden bu bonkörlüğü ve büyüklüğü yapmıştı. Sanırm Ali abi 1974'de vefat etti. Allah rahmet eylesin.

Rahmetli bana çocukluğumda(muhtemelen 5-6 yaşımdaydım) en büyük para olan madeni 2,5 Türklirasını veren adamdı. Bu 2,5 lira öyle büyüktü ki sanki avuçlarıma sığmıyordu. Para mı çok büyüktü, avuçlarım mı çok küçüktü, bilemiyorum?

Ben her yıl bu aylarda bahar resimleri çeker paylaşırım, bu yerlerden. Her bahar bu renk cümbüşü ve bahar neşesi esintileri görür ve koklarız. Yeşilin sarı, alın mor ile karıştığı bu doğa olayında. Fakat, renkler aynı, zaman ve mekan aynı, nebatların isimleri aynı olsada, bu sarı çiçekler geçen yılkı çiçek, bu yeşil geçenyılki nebatın yeşili değildir. Çünkü bunların ömrü bir mevsimliktir. Bu renk cümbüşünün oluşturduğu bu seneki güzellik bir ay, kırk gün içerisinde sararıp solacak, başını yere eğip kuruyarak ömrünü tamamlayacak. Bu seneki buğday, arpa yeşili, başağı geçen seneki arpa buğday yeşili, güzelliği değil. Onlar geçen yıl ekildi, çimlendi, beslenip serpilip gelişti ve tohuma dönüşerek ömürünü tamamlayıp öldü. Yani aynıymış görünen şeyler, hakiyette aynı değil.

Bahsettiğimiz  tarlalarda ve bahçelerdeki nebatların akıbeti olduğu gibi; biz insanların akıbeti de aynı. Arpa ile buğdayın toprağa düşmesi ile ölümü arasında ki süre ortalama 7-8 ay. Bu tarla ile bahçelerin sahipleri olan insanların ortalama ömürü ise 700-800 ay. Bu ova her yıl sarı ile yeşile boyanacak ama, o sarı ve yeşiller aynı sarı ve yeşil olmayacak; bu ovadaki tarla ve bahçelerin her zaman sahipleri olan ve bu topraklarda ömür tüken insanlar hep olacak; fakat bu insanlar aynı insanlar olmayacak- yukarıda yalnızca isme dönüşmüş insanlar gibi...

Sahi bu topraklar, bağlar, bahçeler ve evler barklar kimin ki?  Yukarıda bir kısmının isimleri sayıp döktüklerimin mi? Onlarınki ise bu topraklar, topraklar burada onlar nerede?

Bir yanımız insan olma hasebiyle elbetti dünya, madde. Dünyevi, maddi ihtiyaçlarımız için elbetteki mal, mülk ve para gaiyesi gerekli. Fakat biz bir yanımız ile de, Yaradının "Biz onun burnundan üfleyerek ona can verdik," dediği, dünyeviliği, maddi olanı aşan kutsiyet potansiyeli olan, uhrevi(ahiret- öte dünya) bir yükümlülüğe de mecbur edilmiş varlıklarız.

Mutasavvıflar uhreviyatı, öldükten sonra dirileceğimiz ve ebedi yaşayacağımız ahiret, öte dünya hayatı olarak görmezler. Mevti Tabi, Mevti İradi diye tasnif ederek ölümü sınıflandırırlar.  Mevti tabi: Doğal, maddesel, bedensel ölüm. Bitkilerin, hayvanların ve insanların ölümü, maddi olarak yok oluşu gibi. 

D. Cündioğluna bakılırsa Platon(Sokrates), ruhun üç halinden bahseder. Nebati (bitkisel) hayat, hayvani hayat ve insani hayat ( ruh= İslamiyet ve tasavvuf da nefs ile karşılanır).  Platon bunları ayrı olarak ele alır. Aristo ise bir bütünün üç hali gibi görür. Madenler canlı kabul edilmez. Bundan dolayı nefs yada ruhun halleri canlılara aittir.


İnsani hayatının bir altı hayvani hayat, hayvani hayatın bir altı ise bitkisel hayattır. İnsan bu üçünden mürekkeptir. Bir başka açıdan canlıların en üst modeli, ussallığı, akliliği dolayısıyla insandır. İnsan iki alt formu da kapsar; fakat bitki ve hayvan kendi başlarına ve beraber dahi, insanda içkin olmasına rağmen insanı kapsamaz.


Aristo, bitkisel hayatı çimlenme(doğma), beslenip büyüme ve üreme ile tasnif eder. Hayvani hayatı ise bitkisel hayattan(doğma, beslenip büyüme, üreme) bir öte mertebe ile  ve hareket etme, yer değiştirmesi ile ayırır. İnsan ise bitkisel ve hayvansal canlılığın bilinen bu özelliklerini aşan üst modeli sürümüdür. İnanın bu aşkınlığı onun "akledebilme" potansiyedidir.


Bu sebepten dolayı Aristo, yalnızca doğan, büyüyen, üreyen; barınma, bürünme ve bedensel hazların tatmini gibi ihtiyaçları için hayatını sürdüren bu tür insanların hayatına, "kümes hayatı" der. İnsanın bitkisel ve hayvani ihtiyaçlarını ve hazlarını aşan, kendi ihtiyaçları ile hayatın(diğer insanlar ile bütün alemin) ihtiyaçları arasında bir bağ kuran ve kendini, kendinden öte, kendinden daha büyük bir hayatın, bütünün bir parçası olmaya adayan insanlar ise Mevti İdari ölümü gerçekleştirmiş, seçmiş olur.

İnsan hem dünyadır, maddedir hemde mana. Bedensel olarak(Mevti Tabi) illaki öleceğiz, bütün bitkiler ve hayvanlar gibi. Fakat Mevti İradi olarak ölebilme yeteneği bir tek insanda vardır. Bu ölüm, aslında bir (yeniden)doğuştur. Bu sebepten dolayı Mevlana: ...ölüm günü Sevgili’ye, Hakk’a kavuşma günüdür"demiştir. Hakk, Sevgili, Vahdeti Vücut açısında bütün mevcudat, bütün alemdir.

Allah herkese böylesi ölüm( Mevti İradi) nasip etsin.  Sarı ile yeşilin, gök mavisi ile  güneş ışıltısının kaynaştığı renk cümbüşünde bir bir hayat dilerim, bu satırları okuyanlara.  |  Bu haber 15466 defa okunmuştur.

AJANDA  KATEGORİSİNDEN HABERLER

28 Mayıs 2023 Genel Seçim Sonucu - Malatya Fethiye

28  Mayıs 2023 Genel Seçim Sonucu - Malatya Fethiye 28 Mayıs 2023 Genel Seçim Sonucu - Malatya Fethiye

Depremden sonra (25 Mayıs)Malatya Merkesinden Görüntüler

Depremden sonra (25 Mayıs)Malatya Merkesinden Görüntüler Depremden sonra (25 Mayıs)Malatya Merkesinden Görüntüler

Mer. Zeynal AKDOĞAN'ın Köln'de Uğurlanış Töreni

Mer. Zeynal AKDOĞAN'ın Köln'de Uğurlanış Töreni Mer. Zeynal AKDOĞAN'ın Köln'de Uğurlanış Töreni

Mer. Hasan ÖKSÜZ'ün Senesi - Malatya Fethiye

Mer. Hasan ÖKSÜZ'ün Senesi - Malatya Fethiye Mer. Hasan ÖKSÜZ'ün Senesi - Malatya Fethiye

Yeni Yıl Mesajı 2021-2022

Yeni Yıl Mesajı 2021-2022 Yeni Yıl Mesajı 2021-2022

MALATYA FETHİYE'NİN 2020 AJANDASI

MALATYA FETHİYE'NİN 2020 AJANDASI MALATYA FETHİYE'NİN 2020 AJANDASI

Duyuru: Mer. Elif YÜCEL'in Bayram Yemeği

Duyuru: Mer. Elif YÜCEL'in Bayram Yemeği Mer. Elif YÜCEL'in Bayram Yemeği

Fotoğraf Makinesi Kampanyası ( 2008-2012-2015 )

2008 – Ahmet ASLAN: 400 EURO

2008 – Diğer arkadaşlar: 600 EURO

2008 – Toplam: 1000 EURO

Bitti

2012 - Seyit  ÇAĞLAR : 30 Euro  

  2012 - Aliman SEVİM : 40 Euro

  2012 - Ali ASLAN : 10 Euro

  2012 - Hasan AĞKAYA : 20 Euro

  2012 - Ali ALTUNOK :20 Euro

  2012 - Ali İhsan GÜLER : 50 Euro

  2012 - Metin ÖKSÜZ : 30 Euro

  2012 - Naki ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Rıfat ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 - Hüseyin ÖKSÜZ : 50 Euro

  2012 -Murat İLHAN

           (Zeynal oğlu):50Euro

  2012 - Fatma İLHAN

           (Hasan Kızı):10 Euro

  2012 -Zeynep KORYÜREK:20 Euro

  2012 - Elif GÜN :10 Euro

  2012 - Piri İlhan

          (Minnet oğlu):30 Euro

  2012 - Hüseyin YILMAZ

         (Güldalı oğlu):30 Euro

  2012 - Turabi TEMİZ : 20 Euro

  2012 - Hikmet GÜLER : 40 Euro

  2012 - Hüseyin İLHAN

           (İbrahin oğlu):20 Euro

  2012 - Hasan ÇEVİKER : 10 Euro

  2012 - Zeynep GÖÇER : 20 Euro

  2012 - Necmettin ÖKSÜZ : 20 Euro

  2012 - Sultan AKKOYUN: 50 Euro

  2012 - Ali Ekber PEKTAŞ : 20 Euro  

  2012 - Yusuf ALTUN  : 20 Euro

  2012 - Mehmet İNCE : 15  Euro

  2012 - Mustafa(Vaylo)

             OLGUN:50 Euro

  2012 - Ahmet OLGUN : 50 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN :10 Euro

  2012 - Aliseydi UÇAR : 50 Euro

  2012 - Veli ÇAĞLAR  : 10 Euro

  2012 - Fahri ÖKSÜZ  : 20 Euro

  2012 - Kasım YILMAZ : 50 Euro

  2012 - Kadir ÇAĞLAR : 20 Euro

  2012 - Hasan AKŞAHİN

             DEDE:10 Euro

  2012 - Hacı ÖZSEVİM : 20 Euro

  2012 - Duran AYDOĞAN:30 Euro

  2012-Hüseyin Rahmi

          ÖZTÜRK:50 Euro

  2012 - Ahmet ÖZTÜRK (Köln):30 Euro

  2012 - Vahap ÇEVİKER :10 Euro

  2012 - Kenan GÜVERCİN : 10 Euro

  2012 - Sezai ALTUN : 10 uro

  2012 - Bektaş AKŞAHİN : 20 Euro

  2012 - Veli İLNCE : 10 Euro

  2012 - Ziyade ŞENKAYA : 10Euro

  2012 - Hasan KARAGÖZ :10 Euro

  2012 - Hasan AKDOĞAN : 10 Euro

  2012 - Hüseyin AKDOĞAN 10 Euro

  2012 - Turan GÖÇER : 10 Euro

  2012 - Cengiz SEVİM : 20 Euro

  2012 - Bektaş Hacı AKŞAHİN:10 Euro

  2012 - İsmail AĞKOÇ : 20 Euro

  2012 - Aliekber AKKAYA : 20 Euro

  2012 - Erdinç ASLAN : 10 Euro

  2012 - Ali ARKADAŞ :10 Euro

  2012 - Hasan (Fikriye)

             ÖZACAR:20 Euro

  2012 - Ahmet KAYGUSUZ

           (Arguvan’lı):10 Euro

  2012 - Avades ALTUN

            ( Der. Bşk.):50 Euro

  2012 - Havaşin MARKET

             (Arguvan’lı):20 Euro

  2012 - Hasan ÖKSÜZ : 10 Euro

  2012 - Haydar ER

            (Müslüm oğlu):50 Euro

  2012 - Tamam SOFU :10 Euro

  2012 - Musa ÇİFTÇİLER: 10 Euro

  2012 - REISE BIRO

     Firat, Ober-Ramstadt :20 Euro   

  2012 - Vahap ASLAN(Culfalı): 30 Euro

  2012 - EURO SÜPER MARKET

             DARMSTADT:20 Euro

  2012 - Hüseyin ER (Köln) : 50 Euro

  2012 - Vedat ÇALIŞKANOĞLU: 5 Euro

  2012 - Kamber ÇAKMAK : 5 Euro    

  2012 - Hüseyin AYDOĞDU

            (Şahin oğlu): 50 Euro

  2012 - Meliha YÜCEL : 50 Euro

  2012 - İsmail SEVİM

  (Haydar oğlu): 20 Euro

  2012 - Necati-Zekine KILIÇ :20 Euro

  2012 - Erdal ÇALIŞKANOĞLU: 20 Euro

  2012 - Hüseyin ÇALIŞKANOĞLU

           (Süleyman oğlu) : 20 Euro

  2012 - Yılmaz GÜLER: 20 Euro

  2012 - Mehmet AKDOĞAN:20 Euro

  2012 - Bektaş ile Hünkar

             ALTUN: 80 Euro    

  2012 -  TOPLAM : 1915 EURO  

   Bitti

2015 - Eski bozulan makinenin

           sigortasından alınan:75 EURO

2015 – Aliseydi KARGIN : 50 EURO

2015 – Erdoğan BIÇAKCIOĞLU : 50 EURO

2015 – Sefa ALTUN : 50 EURO

2015 – Murat İLHAN

(Sarhoş amcanın torunu):50 EURO

2015 – Abbas PEKTAŞ

(Yusuf oğlu): 50 EURO

2015 – Yusuf ALTUN : 30 EURO

2015 – Merdan ŞENOL : 50 EURO

2015 –  Hasan ALTUNOK

(Hüseyin&Hatice oğlu) : 20 EURO

2015 – Abbas KORYÜREK : 30 EURO

2015 – Hasan KARAKOÇ

 (Donjuan'ın oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri SOFU : 10 EURO

2015 – Haydar GÜN : 50 EURO

2015 – Hacı ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Abbas ÖZSEVİM : 25 EURO

2015 – Ali Ekber AKŞAHİN : 20 EURO

2015 – Veli İNCE : 10 EURO

2015 – Ali Agırdemir (Köln): 50 EURO

2015 – Kasım YILMAZ : 50 EURO

2015 – Hüseyin YILMAZ

(Filip - Fattey bibini torunu):50 EURO

2015 – Hüseyin ÇİFTÇİLER : 50 EURO

2015 – Avades ALTUN : 50 EURO

2015 – Ali İhsan UÇAR : 25 EURO

2015 – Seyit ÇAĞLAR : 20 EURO

2015 – Hüseyin AKKAYA

( Yeter Oğlu) : 20 EURO

2015 – Piri İLHAN : 50 EURO

2015 – Haydar ER : 50 EURO

2015 –  Hüseyin ÇAVUŞ

(Igdırlı):10 EURO

2015 – Naki ÖZSÜZ : 20 EURO

2015 – Mesut  İLHAN : 20 EURO

2015 – Hüseyin ÖKSÜZ

(Naki oğlu) : 20 EURO

2015 – TOPLAM : 1075 EURO

Bitti

2012 - Sayfası…

2015 Sayfası…


Fotoğraf Makine Kampanyası -2021

2021 - Ahmet ASLAN: 500 EURO; 2021-Ali ŞEN “Arguvan”: 500 EURO; 2021 – Zeynal AKDOĞAN: 200 EURO;  2021 – Ali ÖZACAR: 50 EURO; 2021 – Vahap İLHAN: 50 EURO; 2021 – Vedat İLHAN: 50 EURO;  2021 –Robert YANAR: 50 EURO; 2021 – Can YANAR: 50 EURO; 2021 – Özkan ÇAKIR: 50 EURO; 2021 – Ecevit ÇAKIR: 50 EURO; 2021 – Erol YILMAZ: 50 EURO; 2021 – Abbas YÜCEL: 50 EURO; 2021 – Metin İLHAN: 50 EURO; 2021 – Hüseyin ÖZİLHAN: 50 EURO; 2021 – Zeynal ÜSTÜNER “Arguvan”: 100 EURO; 2021 – Eyüphan AKDOĞAN: 50 EURO; 2021 – Hüseyin AKDOĞAN: 50 EURO; 2021 – Hüseyin ŞENOL: 50 EURO; 2021 – Ali Ekber GÜLER: 50 EURO; 2021 – Hüseyin YILMAZ-Ali oğlu-: 50 EURO; 2021 – Oktay TURAN “İğdirli”: 50 EURO; 2021 -  TOPLAM:2150 EURO; 2021 – Latife ile Hüseyin GÜN “İstanbul” 1 ad. Video çekim için aydınlatma LED:1250.TL. ; 2021- Yusuf EROL: 200 TL; 2021 – MAKİNE VE LED AYDINLATMA ALINDI. KITILIMCILARA TEŞEKKÜR EDERİM. www.aliseydi-sevim.com

Bilgisayar Alımı : 650 Euro - 2022

Almanya Ober-Ramstad'dan, isminin açıklanmasını istemeyen Değerli bir arkadaşım: 650 EURO     Seyit ÇAĞLAR arkadaşımın öncülüğü ile. İkisine teşekkür ederim.

DUYURU TAKVİMİ

HARİTA: MALATYA FETHİYE

Aliseydi SEVİM Aliseydi SEVİM
Hele bakın gömleğimiz ne taraftan yırtılmış?
Aliekber Pektaş Aliekber Pektaş
Gül-güle büyük, efsane insan, lider: Fidel Kastro
Seyit Çağlar Seyit Çağlar
DAR AGACINA ASTILAR SEYIT RIZAYI,NEYLEYIM – Seyit ÇAĞLAR

LUZÜMLÜ TELEFONLARKınay Çiçekcilik: 0 422 323 86 76
Kınay Çiçekcilik: 0 542 368 10 03

Karmen Çiçekcilik:0 422 323 10 84
Karmen Çiçekcilik:0 542 210 16 69

Sahan Yemek: 0 422 325 29 30
Sahan Yemek:0 530 227 02 79

Orhan Yemek: 0 422 336 88 22
Orhan Yemek: 0 533 720 20 09

Gülüstan(Sevim) Kuaför: 0 422 322 81 65
(Aliseydi) Karakaş Emlak: 0 422 324 20 60

Yazıhan Belediyesi: 0 422 751 40 54
Kaymakamlık Makamı: 0 422 751 42 12
Yazıhan Maliye: 0 422 751 41 12
Yazıhan Tapu: 0 422 751 42 00
Yazıhan Hastahane: 0 422 751 41 05
Yazıhan Nüfus: 0 422 751 42 30

Ziraat Bankası /Yazıhan:  0 422 751 44 03
Emlak / Nihat GÜLER: 0 422 325 15 34
Mobil: 0 532 794 24 02

Yazıhan Emlak / Kaya Emlak
Süleyman KAYA: 0 537 380 05 04

MASKİ
Malatya Su İdaresi
Arıza: 185
Genel Müd. :377 74 44
444 51 44

Elektrik Arıza
444 91 86

Telefon Arıza ve Bilgi
444 1 444

İnternet Arıza

444 1 375FACEBOOK

Sık Sorulan Sorular

Sitemizin güncellenmesi devam etmekte.

2011 yılından bu güne kadar olan veriler işlendi; Açılmayan videoların sebebi, o videoların bulunduğu hesabımızı Youtube’nin silmesinden dolayıdır.

2011 yılı öncesine ait olan verilerin işlenmesi zaman alacak. Fakat hemen hemen geçmişe ait olan resimlerin tamamının kopyası var. Yakında onların tamamına nasıl ulaşacağınız açıklanacaktır.

Aradığınız eski haberleri bulmak için: Sayfamızın üst ve alt kısmındaki menüde “Arşiv” linkini tıklayınız. “Anahtar Kelime” karşılığına aradığınız haber başlığından bir iki kelime yazın, “Haber Ara” yı tıklayın.

Aradığınız kelime başlıkları sıralanacaktır. Büyük harfle aradığınızı bulamazsanız, küçük harflerle yazın.

Başka bir yolla “Google” ye yazıp arayın. Google sitemizdeki haberi bulur. Bütün bunlara rağmen aradığınız bulamazsanız,

Sitemizin alt ve üst kısmındaki "İletişim" menüsünü tıklayıp, bana mesaj gönderiniz.

Yazar isimlerinin sıralanması otomatik olarak, en son yazan yazarın en üste gelmesi şeklinde oluşmaktadır

Site Sloganımız: 2005 - 2024

2005 &  2024
www.aliseydi-sevim.com
aliseydisevim@gmail.com 

Otobüs Seferleri

                     OTOBÜS SEFERLERİ

         MALATYA                               FETHİYE

                                                          06,10

          07:15                                       08:30

          09:45                                       11:00

         13:30                                        14:45

         16: 00                                       17:00

         18:30                                        19:45

Tüm videolar

  Prof.Dr. Sinan CANAN
 

Prof.Dr. Sinan CANAN

İzlenme:7556

   
  Mutlu Olmak: Özgür Bolat at TEDxIhlasCollegeED
 

Mutlu Olmak: Özgür B

İzlenme:7602

   
  Prof. Dr. Acar BALTAŞ
 

Prof. Dr. Acar BALTA

İzlenme:7048

   
  DOĞA İÇİN ÇAL 4 - ALYAZMALIM SELVİ BOYLUM - HD
 

DOĞA İÇİN ÇAL 4 - AL

İzlenme:17438

   

Ayın Şiiri


Şerefle bitirilmesi gereken en asil görev hayattır.


Bir lokma ekmek ( ve zevk) için şerefini çiğnetmeye;


bir anlık eğlence için servetini tüketmeye,


bir zamanlık mevki için el ayak öpmeye,


insanları ezip geçmeye,


günlük menfaatler için onurunu terk etmeye,


bir kısım insanlara kızıp


tüm insanlara düşman olmaya değmez bu hayat!Can Yücel


Mydeign Haber Temaları -http://habersitesikur.tk

Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
Ekstrafikir.com mydesign haber temasıdır.