Çeşitli haber ve resimler… 11.04.2012


Açıklama: Çeşitli haber ve resimler… 11.04.2012
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 08 Nisan 2013
Geçerli Tarih: 02 Temmuz 2020, 08:21
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=691Havalar sıcak ve parçalı bulutlu. Soba yakılmıyor. Ama henüz sobalarda çıkarılmadı. Elazığ’da ki hortum   nasıl iklimdeki değişim açısından yeni bir şey ise, bizde de iri daneli yağmurlar yeni bir değişimdir.

Pazartesi günü öğlen 10,15 dakikalık sağanakta iri damlalı idi geçe gelip geçen sağanakta. İlk olarak gök gürledi gece saat 01,02 civarında. Dolu yağarmış gibi sesler duyuldu; çatılardan ve dışarıdan.  Yine 10,15 dakikalık, eskilerin deyimi ile büvelek, afat gibi bir şeydi bu.

Bu gün hava parçalı buşutlu. Enerjiler açıldı. Kayısı bahçeleri çiçek ilacı ili ilaçlanıyor. Kayısılar için henüz bir don riski oluşmadı, dileriz oluşmaz. Fakat don riski Nisan ayı bitene kadar hala var.

Sitemizin ana sayfasına açtığımız, “ticarethanelerimiz” başlığı dahilinde olan esnafların sayfaların çoğu boş. Bunları ara ara doldurmak maksadıyla dün, Hasan ASLAN’ın atölyesinden ve Kemal iLHAN’ın bakkalından çektiğimiz resimleri de bu günkü albüme ekliyoruz; fakat o resimleri ayırıp ilaveten ilgili esnaflara açtığımız sayfalara albüm olarak ekleyeceğiz.

Bazı sayfaları ise, doldurmamız batıl inanç dolayısı pek mümkün olmuyor. Bir köylümüzün besinin resimlerini çektikten sonra o beside olan hayvanlardan birine zarar gelirse, bizim haber resimlerimiz dolayısıyla “göz değdiği” için böyle bir akıbete uğranıldığı düşünülebilmekte.

Bu hayvancılıkla uğraşanlar ailelerinin bir üyesi rahatsızlandı, bazı köylüler dalkavukluk etmek için:”köylü çok dille di, ilerlemenize göz değdi, pis nefisleri ile yediler, yada nazar değdi” filan diyorlar. Onlarda, teşhisin doğruluğunu: “he valla komşu…” diyerek onaylıyorlar.

Bu gün durumlarda  bizi otomatik olarak karşılaştırma yapmaya itiyor. Bir çiftlikler ve bu çiftliklerde bir inekler gösteriliyor tv’lerde görenin gönlü kalıyor. Fakat o çiftliklerin ne sahiplerine nede besilerine göz değmiyor.

Dağlarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları, bu sende devam ediyor. Dün 3000 adet çam fidanı geldi.