Asırlık Ağaçlarımız… Malatya – Fethiye


Açıklama: Asırlık Ağaçlarımız… Malatya – Fethiye 13 Kasım 2011
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 04 Nisan 2013
Geçerli Tarih: 28 Eylül 2020, 23:09
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=281 

On binlerce dönüm alana fidan diktik… Yine on binlerce palamut, badem vb. fidan tohumları ekiyoruz. Bunlarla gururlandık ve umutlandık.

 

Dağlarda yapılan ilk parti ağaçlandırmanın “oldukça büyük “bir miktarı “kurudu.” Mevsimden dolayı. Yanişu an yeni dikilen bu fidanların “yüzde şu kadarının” bir asır sonraya kalacağına dair kimse öngörüde bulunamaz. Sonuç olarak, geleceğe dair olarak yapılan bütün işler gibi, dikilen fidanlar da bizler için “şimdilik bir ümit, ekimi ve dikimidir.”

 

Bir atasözü: “En son ümit ölür” der…  Dikilen on binlerce fidanın birkaç yüzünün “şimdilik” ayakta kaldığı bir iklimde, bu “asırlık ağaçların” kesilmesi ve budanması ümitlerimizin de “kesilip budanması ve can çekişmesine sebep oluyor.”

 

Fethiye de “kaç tane asırlık ağaç” kaldı? Belki bir düzine! Fethiyeliler muhtaç mı, bu bir düzine “asırlık ağacı” oduna çevirmeye? 

 

Kesilen ve budanan her bir asırlık ağaçla, sanki bir yanımız kesiliyor ve sızlıyor… Fakat çaresizce seyretmekten başka bir şey yapamıyoruz…

 

Yok mu sahi, bu asırlık ağaçları, “anıt ağaçlar” olarak korumanın ve yalnızca koruma ve şekil budaması yapmanın bir yolu?..