Yaşasın 1 Mayıs - Malatya 2018


Açıklama: El bizi "biz bilirir;" fakat biz bizi "biz bilmeyiz." Yaşasın 1 Mayıs - Malatya 2018
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 02 Mayıs 2018
Geçerli Tarih: 27 Eylül 2020, 12:55
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=27031 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu olsun.


1 Mayıs, İşçinn Emekçinin Bayramı, Malatya Milli Eğemenlik Caddeesindeki Mitinğ Alanında çoşku ile kutlanmaktayken, hava muhalefetininin gazabına uğuradı ve yarıda dağıldı.


Protokol gereği muhtemelen sahnedeki kurum temsilerinin çoğu konuşacak ve sonunda sanatcı sahneye çıkacaktı.


1 Mayıs 2018 İşçi Bayramına katılanlar, KESK Malatya Şube Başkanı, DİSK GENEL-İŞ Güüneydoğu ve Doğu Şube Başkanı, hdp Diyarbakır Milletvekli Adayı, CHP İl Başkanı, Hekimhan Belediye Başkanı, diğer sivil toplum öğrgütleri temsilcileri ve üuyeleri... gibi sahnede görülen simaların başında bulunduğu örgütlenri idi.


Pankartlardan biride değerli arkadaşımız Hasan KAYA'ya özgürlük pankartı idi.


Bende yazlık ayakkabı, ceketsiz gömlekle gittim. Hava sıcaktı, ortam gibi. Şemsiyeyi ve fotoğraf makinesi çantasını çay ocağına koydum. Fakat iki saat içerisinde hava amiden değişti ve dolu baskını başladı. Platformda idim. Platformun altından dolu seli akııyor, üzerindeki örtü de dolu ağırlından çöküyordu. Derken ıslandık. 


Bakırcıların orada bulunan çay ocağına koyduklarımı almaya geldim ki, pasajı sel basmış, loğar bağlantısı yok. Esnaflar dükkanlarını terk etmiş dışarda bekliyor. Derken itfaiye hortumla suyu çekmeye başladı.


El bizi "biz bilirir;" fakat biz bizi "biz bilmeyiz." 


Proğramı sunan arkadaş, katılımcı örgütler, Milli Eğemenlik caddesinden yürüyerek miting alanına ulaştığında, İlgili örgüttün Mitinge katıldığını anons ediyor ve hoş geldin diyor. Ve alandakiler ise anons edilen kurumları alkışlıyor.


Mitinge katılımı anons edilen dernekleriden biri, Arguvan Atma, diğeride Arguvan Bozan Köyü Derneğiydi. Yasal bu ve benzeri bir mitingde, -Yurt Dışı Der. Kastetmiyorum. - "Fethiye" ismini duymadım, bu güne kadar. Çünkü böyle bir Derneğimiz yok. Yakın bir gelecekte olabilir mi? "Sanmıyorum!.."


Arguvan Atma ve Bozan Derneği ismini duyanlar, bunları "sol ve alevi" etiketi ile algıladılar. Onlarda bununla gurur duyarlar. Fethiye, Fethiyeli ismide dışarıdan bakınca, "solcu ve alevi" etiketi ile hatırlırlar...  Bizim burda yaşan Fethiyelilerin önemli bir kısmı ürkek ve sinmiş bir uslübla: "Alevilik" sözkonusu olduğunda, diğer inançtan ve mezhepten olanlara: "Ya, durum aslında bildiğiniz gibi değil. Yok aslında bir birimizden farkımız. İnanınız olsun, biz sizden daha siziz," demeyi tercih ediyorlar. Siyasete gelince, "bizmkilerde iş yok, mahalle baskısından sola oy veriyoruz - sandık solculuğu" görüntüsü sergiliyorlar. Aslında hakıykatli olan sizinkiler ve sizin parti, fotoğrafını vermeye çalışıyoruz gibi...


Diğer parti ve inançtan olanlar karşısında, "benim inancımın ve ideolojimin esasını -varlığını" tartışmaya açamassınız, ancak - karşılıklı olarak - ne ölçüde inaçlarımızın ve ideolojimizin hakiyketle uyuştuğunu tartışabiliriz... Bu da inanç ve düşünce özgürlüğü kapsamındadır. Böyle diyen bir seçilmiş, yada Fethiye'nin "ileri"(!?) gelen bir ismini hatırlıyor musunuz?  


Yarım asrı geçmiş ömrümde ben hatırlamıyorum...1. Video dolunun mitingi dağırışını, 2. Video ise çekimin tamamını içermekte.