Vayloğ Dede - Vahap ÖZİLHAN'ın Lokası - 16 Ekim 2016


Açıklama: Vayloğ Dede - Vahap ÖZİLHAN'ın Lokası - 16 Ekim 2016
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2016
Geçerli Tarih: 15 Ağustos 2020, 23:10
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=2244


Bu gün, Vahap ÖZİLHAN, Vayloğ Dedeye iki kurban götürdü ve lokma döktü ve Aşüre yaptı. Allah lokma sahiplerinin lokmasını kabul ve makbul eylesin.


Vayloğ dedenin oğlu İlyas ve eşi Hakka yürümüş olduğundan, şimdi türbeye Vayloğ dedenin kız tarafından torunu olan Ahmet dede ve eşi bakmakta.


Ahmet Dede, şehirlerde yaşamış görmüş geçirmiş, insan ilişkileri iyi düzgün bir karekterde ve konuşması iyi olan bir zat intibaı bıraktı bende. Tuvaletller ve basınçlı şebeke suyu olan fayanslı, iki tür tuvalet taşı var  modern ve klasik. Çay yapılan mutfak bir ev mutfağı kadar düzenli, videoda da gözüktüğü gibi. 


Ondan(İlyas dededen) sonra Türbe civarında yenilikler yapılmış. Mesele yeni bir yemekhane ve mutfak. Henüz faaliyete geçirememişler. Davlumbaz için 6000 tl para lazımmış. Bu yardım gerçekleştikten sonra hemen bu bölüm devreye alınacak. İlaveten kapalı mekanda 4 kazanın tüple kaynayacağı yemekhane var faliyette. Dedemizin video konuşmalarında da izah ettiği bir çok yenilik planları var. Dedemizin Vaylo kirve diye bahsettiği kişi Mustafa YÜCEL. Bu sene bayramda gitmiş ve 5000 tl yardım yapmış.Dedemiz yetenekli ve başarılı; fakat, bu gibi türbeler için önceden bir proje yaptırılsa  bir mühendise ve devamında da gelen yardımlar bu projeye göre parça parça yıllar, on yıllar içerisinde gerçekleşse daha iyi olur gibi geldi bana. Çünkü yeni yapılar yapılmasına rağmen, genel fotoğraf karmaşık bir görüntü arz etmekte, burada ve başka bir çok türbe mimarisinde.