10 Muharrem 2016 - Malatya / Fethiye Kızıldeli


Açıklama: 10 Muharrem 2016 - Malatya / Fethiye Kızıldeli
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2016
Geçerli Tarih: 28 Eylül 2020, 22:42
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=2238


Muharrem ayının 10. günü İmam Hüseyin'in şehit düştüğü gün olması dolaysıyla, geleneksel olarak burada her 10 Muharrem'de Tenci'de ki Kızıldeli Türbesini ziyaret edilir ve herkesin evinden getirilen lokmalar harmanlanır. Günün anlam ve önemine dair konuşmalar dinlenir, Şah Hüseyin için gözyaşları dökülür ve lokma duasını müteakip getirilen lokmalar dağıtılır ve dağılır gelenler.

Bu senede konuşması olarak Fethiye imamı, Murtaza dede ve birde karacadan bir can konuştu. Zeynep abla ile Vayde abla deyişler söylediler.

Akşam'da İlçemiz Kaymakamı Fethiye Cem Evinde oruç tutan canlara bir yemek verdi...  Yemeğe Hacı Bektaş Kültür Vakfı Başkanı Sayın Hasan Meşeli, Yazıhan Belediye Başkanı Sayın Nevzat ÖZTÜRK, civar köylerin muhtarları, daire amirleri ve Fethiyeliler katıldı. Bu bir iftar yemeği değildi. Bu hususa ve diğer Alevi Bektaşi edep ve erkanına azami gayret gösterilmişii. Mesela, yemekler etsizdi. 17 yıldır, ben bu tür etkinliklerde bulunmaktayım. İnancın erkanına Fethiye'de en üst seviyede riayet eden bir uygulama, "bu akşamki" uygulamaydı.


Mesela, konuşma sıralamasında dedeler öncelikliydi... Sayın Belediye Başkanımız 4. ve Sayın Kaymakamımız 5. İlçe Müftüsü ve köyümüzün imamı 6. ve 7. konuşmacıydı. Bunu tevazu ve edep ve erkana saygının önemli işareti olarak alabiliriz.  Gülen eğlenen, yiyip içilen bir görüntü vermemek ve ciddiyeti muhafaza etmek için maksumim çaba gösterilmekteydi. Yemek sonunda Kaymakam bey hemen herkesle samimi ve sıcak bir beden diliyle tokalaştı ve konuştu.

Bana da dost hana üslubu ile "x" sebepten dolayı görüntüleri koymamamı söyledi. Kaymakam beyin hassasiyetinin makul buldum ve bende görüntüleri koymuyorum. Bir süre arşivimde kalacak.


İlçemiz Kaymakamı Sayın Bedirhan İMAMOĞLU'nun yemek; adet ve erkana gösterdiği bu hassasiyet ve nezaketi için teşekkür ve takdirlerimizi arz ederiz.