Turgay BAŞYAYLA SHOW TV'nin


Açıklama: Turgay BAŞYAYLA SHOW TV'nin "Davetsiz Misafir" Programı için Fethiye'de...
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2015
Geçerli Tarih: 06 Mart 2021, 11:31
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=1850


Turgay BAŞYAYLA  SHOW TV'nin "Davetsiz Misafir" Programı için Fethiye'de...


İl Kültür Müdürümüz Ali CENGİZ, kendilerine  SHOV TV'nin yaptığı müracaattan sonra Hüseyin ÖKSÜZ ile proğram yaptığı için Fethiye hatırıma geldi ve muhtarı aradığını söyledi.


Ali CENGİZ bey MTV'de müzik proğramı yapmakta. 12/10/2015 tarihinde ise Hikmet ÖZİLHAN konuğu olacakmış. Bütün Fethiyeli sanatçı ve gruplarımızı tanımakta.


Kişisel olarak bu( sanatçı ve gruplarımızı oluşturan) insanlardan her hangi birini sevsek te sevmesek te onlar bizim sesimiz, dilimiz memleketimizin havasını, adını başka şehirlere, memleketlere ulaştıran, adımıza, şanımıza şan katan kültür insanı ve elçilerimizdir...


Bu sanatçılarımıza gereken sevgi ve saygıyı göstermeliyiz.


Davetsiz Misafir programı için Fethiye'ye gelen Turgay BAŞYAYLA ve SHOW TV ekipi, belediye parkında davul zurnalar ve halaylarla karşılandı.


Gerekli çekim hazırlığının ardından yemek tarifleri yapan hanımların leziz yemeklerini tariflerini uygulamalı olarak aldı. Bizzat bu yemek tariflerinin içeriği ile ilgili çekimler yapılırken, yönetmen bana, bu programın içeriği, telif hakkı olan kısımdır, lütfen çekme dedi.

Fakat bu kısım dışında kalan bütün görüntüleri çektim.


Yemek tarifleri olarak kaydettiğim liste şunlardı:


  1. Kuzu dolması
  2. Dolma, içli köfte
  3. Tarhana yapımı, Haşıl yapımı
  4. Kayısı reçeli
  5. Tav ekmeği
  6. Biber ve patlıcan oyması ve kurutması mizanseni

hatırıma gelen başlıklardır. Bunun haricinde masalar önceden yapılmış yöremize özgü ev yapımı tatlı ve tuzlu yiyeceklerle doluydu. Bunların hepsi hoş ve bir birinden leziz yiyeceklerdi.


Hoş bir programdı.Bu vesile ile Kültür Müdürümüz Ali CENGİZ beye Fethiye'de bu yemek işini organize eden Fethiye Mahallesi Muhtarı Fahri GÜLER'e, yemeklerde emeği geçen bütün hanımlara, orayı şenlendiren halay çeken hanımlara ve bu programın sunumunu yapan Turgay BAŞYAYLA'ya ve SHOW TV ekibine teşekkür ederiz.


Asker abi bir türkü söyleme isteğini Turgay bey'e söyledi. O da benim söylediklerim dahi makaslanıyor kapanışta, yemek ortadayken bir dörtlük belki olabilir dedi.


Bunun üzerine Asker abi program harici, benim çekimim için Turgay beye bir gönderme yaptı ve "Bende bir insan oğluyum, bırak beni konuşayım" dizelerini seslendirdi.


Program bayram sonrası yayınlanacaktır.