Dere Kenarında Bir Gül Bitirdim... Cennet Bibinin(İlhan) Anısına.


Açıklama: Dere Kenarında Bir Gül Bitirdim... Cennet Bibinin(İlhan) Anısına. İşte bu dörtlükte o günden beri benim için "bacımın türküsü." Bende bu dörtlüğü bacımın yüzüne karşı defalarca okudum. Oda "görüyün mü sunu," dercesine başına sallardı, neşeyle.
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2013
Geçerli Tarih: 22 Eylül 2020, 16:30
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=1337Yukarıdaki resmi: Şubat 2008 yılında çektim... İhsan abi bana: "Kirve gidip anamın resmini çekelim, bir hatıra olsun," dedi.


İhsan abi kapıyı açtı, Cennet bibinin odasına girdik ki kimse yok. Koridora çıktık ki, karşıdan geliyor. İhsan abi, "ana nereden geliyorsun?"dedi. Rahmetli ise gayet rahat bir dille: "Atları sulamadan" dedi. Güldük.


O zaman kendi kendime düşündüm; "Allah uzun ömür versin," dileği üzerine. Uzun ömrün sonu bazen yatalak olma, bazen kör, bazen yediğini yiyememe, içtiğini içemem... bazende at sulama.  İnsan ne kadar zavallı bie yaratık," diye.


Vizontele Sinemasını bilirsiniz... Deli Emin, Mahsuni'nin "İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım"ı radyodan okunduğunda, bu benim anamın türküsü der, radyoyu alır mezarlığa koşardı.


Bacımın son günleri idi. Eniştem Yusuf Özacar telefon etmişti. Telefonu bacıma verdik. Bacıma "kiminle konuşuyorsun dedik?" Heç... ben Yusuf'um" diyor, dedi anlamsızca bakarak. Ben ertesi gün Girmana Festivaline gittim. Orada Cemal Öztaş'ın söylediği parçalardan bir dörtlük ise şöyleydi:


Dere Kenarında Bir Gül Bitirdim

Oynadım Oynadım Geldim Oturdum

Gınamayın Ben Aklımı Yitirdim

Bulanaca öne Döne Ararım


İşte bu dörtlükte o günden beri benim için "bacımın türküsü."  Bende bu dörtlüğü bacımın yüzüne karşı defalarca okudum. Oda "görüyün mü sunu," dercesine başına sallardı, neşeyle.


Bu vesileyle bu yazımızı okuyanların bütün geçmişlerini hürmetle yad edelim. Tanrı hepsinin toprağını bol mekanlarını cennet eylesin.


Bütün bunları yazmamıza bu gün saat: 12,30'da rahmetli Cennet bibinin anısına, oğulları Hasan İle İhsan İLHAN'ın bir yemek vermesi üzerine yazdık.

Tanrı Cennet bibinin de m toprağını bol mekanını cennet etsin...

Bu yemekten çektiğimiz albümü izlemek için yukarıdaki resmi tıklayınız.


Not: Bu gün bir mühim haberimiz daha olacak.