Geçmiş Olsun: Güllü AĞKILIDž


Açıklama: Geçmiş Olsun: Güllü AĞKILIDž 03,02,2013
Kategori: Aktüel
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2013
Geçerli Tarih: 22 Eylül 2020, 17:45
Site: Fethiye'nin Dünyaya Açılan Penceresi
URL: http://www.aliseydi-sevim.com/yazar.asp?yaziID=1083


Geçmiş Olsun: Güllü AĞKILIDž

GÜLLÜ AĞKILIÇGüllü AĞKILINÇ hasta olmuş, torunu Zeynep Eren Fırat’ta Facebook’tan bana mesaj göndermiş:  ”Aliseydi abi Anneannem hasta olmuş resmini çek diye.” Bende bu gün geçmiş olsun da gittim ve resim haricinde ilaveten video da çektim.

Güllü bibiyi yakınen tanıdığımdan ilk karşılaşmayı videoya kaydetmek istedim. Dedem tarafından Karabuşlu olduğumuzdan Güllü bacı bizi kendi dünyanın insanı olarak görür ve bağrına basar, bizlerinde kendilerini gördüğümüz gibi.

Tanrı acil şifalar ve hayırlı ömürler ve ölümler versin. Emri Hak olacak ve bir gün göçeceğiz bu dünyadan. Bu gibi insanların ölümü aynı zamanda bir geleneğinde ölümüdür. Beni tanıdı kucakladı ve ağlamaklı bir dille bağrına bastı ve öptü. Dualar etti. Yusuf emmiye bir türkü söyle dedik, “eski gücüm yok” dedi ve hatırımızı kırmayıp mırıldandı.

Güllü bibiye geşmş olsun der acil şifalar dileriz.

Bir anı. Anlatan rahmetli Ziya abi(ÖKSÜZ) ün hanımı Fatma bacı. Yeni evlendiği dönemlermiş. Bir konu gereği dedemden bahsederken, Fatma bacı: “Geçinin Mustafa” demiş. Rahmetli Ziya abi: ” Sen Karabuşluların bir büyüğüne nasıl böyle dersin, lakabıyla anarsın,” diye ” bana bir kızdı bir kızdı ki, ondan sonra konuşmalarıma dikkat ettim,” diye anlatmıştı.

Sahi bu kaybolan gelenek önemsiz mi sizce?